پیتر هاروکس: خبر کشته شدن خبرنگار بی بی سی غم انگیز بود

محمد امید خپلواک
Image caption آقای خپلواک از سال ۲۰۰۸ با بی‌بی‌سی همکاری می‌کرد

احمدامید خپلواک، خبرنگار آزاد برنامه های بی بی سی برای افغانستان در جریان حملات شورشیان به شهر "ترین کوت"، مرکز ولایت ارزگان کشته شد. مقامات امنیتی افغانستان می گویند که شش بمبگذار انتحاری به دفتر والی و چند ساختمان دولتی دیگر در "ترین کوت"، مرکز ولایت ارزگان حمله بردند.

هنگامی که ساختمان رادیو تلویزیون محلی مورد حمله قرار گرفت، آقای خپلواک در آن حضور داشت. احمد امید ۲۵ ساله بود و از اول ماه مه سال ۲۰۰۸ به عنوان خبرنگار آزاد به بی‌بی‌سی پیوست. او برای خبرگزاری پژواک افغانستان هم کار می کرد.

پیتر هاروکس، مدیر بخش اخبار جهانی بی‌بی‌سی در وبلاگ خود متن زیر را در مورد آقای خپلواک نوشته است:

"امروز صبح خبر بسیار غم انگیز کشته شدن احمد امید خپلواک، خبرنگار آزاد بی‌بی‌سی در ولایت ارزگان افغانستان را شنیدیم. آقای خپلواک در شهر ترین‌کوت و در جریان یک رشته حمله انتحاری کشته شد. بی بی سی و تمامی دوستان و همکاران آقای خپلواک با خانواده او ابراز همدردی می‌کنند."

او می افزاید: "همین امروز صبح بود که او برای بخش پشتوی بی‌بی‌سی در خصوص یک حمله دیگر طالبان که شب گذشته رخ داده بود، گزارش تهیه کرده بود. در طول سه سال گذشته او به طور مداوم از چند محل خطرناک افغانستان گزارش تهیه کرده بود. بی‌بی‌سی و همه جهان خود را مدیون روزنامه نگارانی چون احمد امید می‌دانند که با شهامت، جان خود را در راستای وظیفه خبرنگاری خود و در نقاط پرمخاطره، به خطر می‌اندازند."

Image caption پیتر هاروکس: "بی بی سی و تمامی دوستان و همکاران آقای خپلواک با خانواده او ابراز همدردی می کنند."

"خبرنگاران بخش انگلیسی بی بی سی اخبار افغانستان را به زبان انگلیسی برای مردم جهان و مردم بریتانیا پوشش می دهند. تعهد بی بی سی در قبال مردم افغانستان با گزارش های خبرنگاران این رسانه در افغانستان که به زبان های پشتو و دری برنامه تهیه می کنند، انعکاس پیدا می کند."

"در تازه ترین آماری که گرفته شده، حدود ۴۰ درصد مردم افغانستان به بی‌بی‌سی گوش می‌دهند. و در کل (این شبکه خبری) مورد اعتمادترین شبکه خبری بین‌المللی در افغانستان است. این اعتماد در طول سالهای زیاد و از طریق تعهد به انتشار اخبار بی‌طرفانه و شجاعت خبرنگاران و همکاران (بی بی سی) در سراسر این کشور بدست آمده است."

"احمد امید خپلواک، یکی از همین خبرنگاران شجاع بود که نقطه اتصال این اعتماد را بین بی‌بی‌سی و مردم افغانستان خلق کرده‌اند."

"بی‌ بی‌سی در تلاش است تا حقایق بیشتری را در خصوص کشته شدن او بدست آورد و در عین حال هرآنچه در توان دارد، برای حمایت از خانواده او انجام می دهد."