انفجار مین کنار جاده‌ای در هلمند ۱۶ نفر را کشت

ولایت هلمند حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولایت هلمند از نا آرام ترین مناطق افغانستان است

مقام های امنیتی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان می گویند یک مینی بوس مسافر بری در ولایت هلمند در جنوب افغانستان روی مین رفته و همه ۱۶ سرنشین آن کشته شده اند، داوود احمدی سخنگوی والی هلمند در گفت و گو با بی بی سی گفته است این مین گذاری کار طالبان بوده است.

آقای احمدی گفت طالبان توان مقاومت روبرو در مقابل نیروهای افغان و متحدان بین المللی اش را از دست داده و حال می خواهند با ایجاد رعب وحشت، حملات انتحاری و مین گذاری مانع برنامه های بازسازی و تامین امنیت در افغانستان شوند.

اما طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

این اتوبوس از ولسوالی/شهرستان موسوم به نحرشاهی به مقصد لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در حرکت بود.

داوود احمدی سخنگوی والی هلمند به رسانه ها گفته است که همه کشته شدگان غیر نظامی هستند و چند زن و کودک نیز در میان کشته شدگان هستند.

مناطق زیادی در ولایت هلمند و بخش های دیگری از مناطق جنوب و جنوب غرب افغانستان آلوده به مین است و به دلیل نا امنی در این مناطق گروه های مین روبی قادر نشده اند این مناطق را از وجود مین پاک کنند.

مرکز هماهنگی امور مین روبی افغانستان در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی اعلام کرد که افغانستان حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع زمین آلوده به مین دارد و به طور اوسط ماهانه حدود چهل نفر قربانی می گیرد.

پیش از سال ۲۰۱۰ آمار قربانیان مین در افغانستان حدود ۱۵۰ نفر در ماه اعلام شده بود.

کارمندان مین روبی خود نیز از قربانیان خشونت و جنگ بوده اند، گروه های شورشی بارها کارمندان این شرکت ها را به گروگان گرفته و در مواردی نیز آنها را به دلیل کار کردن در شرکت ها مین روبی کشته اند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان از نا آرام ترین مناطق افغانستان است که اخیرا تامین امنیت لشکرگاه مرکز این ولایت، به نیروهای افغان سپرده شد.