افسر ارتش افغانستان به اتهام همکاری با طالبان بازداشت شد

لطف الله مشعل حق نشر عکس AP
Image caption لطف الله مشعل: "گل محمد افسر ارتش ملی افغانستان بود و قصد سازماندهی حمله انتحاری و تروریستی را داشت."

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که یک افسر ارتش را به اتهام همکاری با طالبان برای انجام حمله انتحاری در کابل بازداشت کرده است.

لطف الله مشعل سخنگوی اداره امنیت ملی در یک نشست خبری گفته که این افسر "گل محمد" نام دارد و در اعترافات خود اتهام مطرح شده علیه خود را پذیرفته است.

آقای مشعل گفته است: "اداره امنیت ملی گل محمد را دستگیر کرده است کسی که افسر ارتش ملی افغانستان بود و قصد سازماندهی حمله انتحاری و تروریستی را داشت."

آقای مشعل همچنین گفت که این افسر عضو یک دسته وابسته به گروه طالبان در شهر کابل است.

گل محمد که خود در بازداشت امنیت ملی است، متهم است که قصد سازمان دهی حمله به سه نقطه در شهر کابل، از جمله وزارت دفاع افغانستان و مرکز فرماندهی ناتو را داشته است.

سخنگوی اداره امنیت ملی گفته که شماری از پاسگاههای متعلق به ارتش در محله "ششدرک" در شهر کابل تحت فرمان گل محمد بوده است.

وزارت دفاع و مرکز فرماندهی ناتو و شماری از مهمترین مراکز دولتی در همین محله واقع شده است. این محله با کاخ ریاست جمهوری هم فاصله چندانی ندارد.

به گفته آقای مشعل، این افسر ارتش "اسرار محرم دولتی" را به طالبان می فرستاده و با شماری از فرماندهان طالبان در شرق افغانستان ارتباط داشته است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزوده که گل محمد در اعترافات خود گفته که قرار بوده طالبان در بدل همکاری او در اجری حمله انتحاری در محله ششدرک، از گروه طالبان پول دریافت کند.

وزارت دفاع افغانستان جزئیات دستگیری این افسر ارتش را فاش نکرده، اما ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزازت دفاع به بی بی سی گفته که گل محمد افسر بخش تدارکات وزارت دفاع افغانستان بوده است.

رخنه گروه طالبان در نیروهای مسلح افغانستان از مشکلات جدی در این کشور شمرده می شود. پیش از این نیز طالبان قادر شده اند دست به حملاتی بزنند که بدون نفوذ آنها در میان نیروهای مسلح دشوار به نظر می رسد.

حمله یک مرد مسلح به بیمارستان چهارصد بستری محمد داوود خان، بزرگترین بیمارستان نظامی در مرکز شهر کابل در ماه مه گذشته که منجر به کشته شدن دست کم شش دانشجوی پزشکی در این بیمارستان شد، یکی از این موارد بود.

این حمله به وسیله یک بمبگذار انتحاری که لباس نظامی پوشیده بود، انجام شد.

هر چند طالبان گفته اند که این مرد عضو این گروه نبوده است.

همچنین در مواردی سربازان ارتش و پلیس افغانستان به همکاران خارجی خود تیراندازی کرده اند.

اخیرا اداره امنیت ملی اعلام کرده که برنامه تازه ای را روی دست گرفته است که بر اساس آن اطلاعات در باره افرادی را که در واحدهای نیروهای امنیتی استخدام می شوند، گردآوری می کند تا از ورود نفوذی های شورشیان به این واحدها جلوگیری شود.

پیش از این اداره امنیت ملی افغانستان از خنثی کردن طرح حمله به فرودگاه کابل خبر داده بود.

به گفته مقامهای این اداره، چند نفر به اتهام دست داشتن در این حمله نیز باز داشت شده اند.

مطالب مرتبط