تلاش افغانستان برای کاهش نرخ مواد اولیه در آستانه رمضان

حق نشر عکس AP
Image caption نرخ مواد اولیه در بازارهای افغانستان در یک ماه اخیر افزایش یافته است

اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته است که برای جلوگیری از افزایش نرخ مواد اولیه در بازارهای افغانستان در ماه رمضان، نرخ فروش مواد را در سراسر این کشور به طور جدی کنترل می کند.

قربان حقجو، رئیس هیات عامل اتاق تجارت و صنایع می گوید، این برنامه از اول ماه رمضان در کابل و ولایات افغانستان اجرا خواهد شد.

آقای حقجو باور دارد که نظارت آنها بر بازار، علاوه بر جلوگیری از بلند رفتن قیمت (افزایش قیمت)، کمک خواهد کرد تا قیمت مواد در بازارهای افغانستان بین سی تا چهل درصد کاهش پیدا کند.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان در نظر دارد برای کنترل قیمت ها، با اتحادیه های مختلف تجاری و واردکنندگان مواد اولیه یکجا کار کند.

در اعلامیه این اتاق آمده است: "روسای اتحادیه ها و اصناف به طور روزانه قیمت های مواد غذایی مربوط صنف خود را ارزیابی کرده و با تشویق و ترغیب دکانداران به کاهش قیمتها در ماه رمضان تلاش خواهند کرد."

تلاشها برای کاهش قیمت مواد اولیه در بازارهای افغانستان در حالی انجام می شود که براساس بررسی های بی بی سی، نرخ مواد اولیه در افغانستان به تناسب یک ماه گذشته، تا حدود بیست درصد افزایش یافته است.

انتظار می رود این نرخ ها در ماه رمضان از این هم بیشتر شود.

اما اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید توافقی که اخیرا با پاکستان صورت گرفته تا تاجران افغان بتوانند مواد غذایی را از مرزهای این کشور وارد افغانستان کنند، مشکل کمبود مواد غذایی را در بازارهای افغانستان برطرف خواهد کرد.

اخیرا پاکستان اعلام کرد که تاجران افغان تا دو ماه اجازه دارند تا کالاهای خود را از مرز کراچی پاکستان به افغانستان انتقال دهند.

با این حال، اتاق تجارت و صنایع افغانستان از دولت این کشور خواست تا برای رفع مشکلاتی که تاجران افغان در زمینه انتقال مواد از پاکستان به افغانستان دارند، راه حل دائمی جستجو کند.

مطالب مرتبط