روزنامه های کابل: یکشنبه، ۹ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی بازداشت یک افسر ارتش افغانستان به اتهام همکاری با گروه طالبان و درخواست روحانیان برای توقف جنگ در ماه رمضان پرداخته اند.

هشت صبح در سرمقاله خود با طرح این پرسش که "چرا و چگونه یک افسر ارتش به طالبان می پیوندد؟" از دولت انتقاد کرده که در اجرای کارها همواره به "کمیت" توجه کرده و "کیفیت" را در نظر نگرفته است و به همین ترتیب در وقت استخدام کارکنان ارتش، سوابق کاری آنها در نظر گرفته نمی شود.

لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز شنبه، ۸ اسد/مرداد اعلام کرد که این افسر گل محمد نام دارد و فرماندهی پاسگاههای متعلق به ارتش را در منطقه "ششدرک" شهر کابل به دوش داشته و طرح حمله انتحاری به این منطقه را می ریخته است.

محله ششدرک از لحاظ امنیتی به شدت حساس است و شماری از مرکز مهم دولتی و از جمله وزارت دفاع و ریاست جمهوری و همچنین مرکز فرماندهی ناتو در همین منطقه واقع است.

به نوشته هشت صبح، افسر دستگیر شده ارتش از مدت طولانی با طالبان ارتباط داشته و این که او گفته که در بدل پول با طالبان همکاری می کرده، برای "رد گم کردن" است و این امر را نباید به عنوان یک موضوع ساده اقتصادی در نظر گرفت. به نظر نویسنده او آنقدر فقیر نبوده که تن به "مزدوری" بدهد.

سرمقاله نویش هست صبح افزوده که "نبود انگیزه های ملی و میهنی" در میان چنین افراد و بمبگذاران انتحاری ضعفی است که سازمان های اطلاعاتی بیگانه از آن استفاده می کند و مسلما این کار بدون رخنه طالبان در نیروهای امنیتی و همکاری آنها با "دشمن" دشوار است.

روزنامه در ادامه مطلب خود از دولت انتقاد کرده که با عنوان کردن برنامه مصالحه با کسانی که به باور نویسنده اصلا میلی به مصالحه ندارند، "وقت گذرانی" می کند، ولی از ورود نفوذی های شورشیان به واحدهای نیروهای امنیتی نتوانسته است که جلوگیری کند.

روزنامه افغانستان در مقاله ای نوشته که در حال حاضر فشارهای نظامی بر طالبان در حدی نیست که آنها را به طور واقعی مجبور به مصالحه کند و آن چه از سوی مقامهای غربی گفته می شود هم بیشتر "رجزخوانی" است و طالبان دیگر ترسی از چنین تهدیدها ندارند.

اخیرا مارک سدویل، فرستاده ویژه بریتانیا برای افغانستان و پاکستان گفته است که راهی جز این ندارند که یا به روند مصالحه بپیوندند یا در جنگ کشته یا بازداشت خواهند شد. نویسنده روزنامه افغانستان این اظهارات را هم "رجزخوانی" دانسته است.

به نظر روزنامه، طالبان امکانات گسترده ای برای استفاده از روشهای تروریستی، چریکی، بمبگذاری کنار جاده ای، آدم ربایی، ترور افراد و حتی موشک پرانی در اختیار دارند، اما نیروهای خارجی برای مهار فعالیت های گروه طالبان برنامه روشنی در دست ندارند.

مقاله نویس روزنامه افغانستان در ادامه تاکید کرده که در شرایط کنونی باید بجای تهدید و رجزخوانی، بهتر است که به دنبال طرح نظامی بود تا بر اساس آن "ضربه سنگین کاری" به گروه طالبان وارد شود و ماشین جنگی آن از کار انداخته شود.

خدمتگار در مطلبی نوشته که علمای جنوب کشور خواستار آتش بس در ماه رمضان شده و از دولت و شورشیان خواسته اند که در این ماه دست از جنگ بردارند.

به نوشته این روزنامه، یک مدرس مدرسه دینی در قندهار از طالبان خواسته است که در ماه رمضان اقدام به بمبگذاری، انفجار و عملیات مسلحانه نکنند.

خدمتگار همچنین افزوده که یک عالم دینی دیگر در ولایت ارزگان گفته است که اگر در ماه رمضان تلفات مردم عادی ادامه یابد، در میان مردم "نفرت" از طرفهای درگیر در جنگ افغانستان افزایش خواهد یافت.

پیش از این شورای علمای افغانستان هم درخواست آتش بس در ماه رمضان را مطرح کرده است. هر چند در سالهای گذشته هم روحانیون افغانستان چنین درخواستی را مطرح می کردند، اما این درخواستها منجر به برقراری آتش بس نمی شد.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که هر چند درخواست شورای علما برای آتش بس، جلوگیری از ترور افراد و کشتن کودکان در ماه رمضان، گامی به جلو است، اما این درخواست به تنهایی کافی نیست و این شورا با توجه به مسئولیت که دینی دارد، باید برای توقف جنگ در افغانستان تلاشهای بیشتری به خرج دهد.

رونامه تاکید کرده که شورای علما باید کارکردهای گروههایی را که به تعبیر چراغ، تحت عنوان دین، "آبروی دین را می برند" و مرتکب کارهای "غیرانسانی" می شوند، به مردم توضیح دهد. نویسنده همچنین تاکید کرده این شورا باید اعلام کند که اگر این درخواستش پذیرفته نشد، اقدام بعدی آن چه خواهد بود.

چراغ در ادامه سرمقاله خود افزوده که شورای علما باید از صدور "فتواهای دولتی" خودداری کند و با توجه به مسئولیت و جایگاه دینی خود، به روشن کردن "اذهان مکدر تروریستها و افراد همکاسه و همخانه آنها" بپردازد و اعلام کند که آنها نباید با "خون جوانان کشور" ماشین جنگی خود را فعال نگهدارند.

مطالب مرتبط