'حمله اشتباهی' به پاسگاه پلیس در نورستان، چهار کشته داد

نیروی امنیتی افغان در نورستان (عکس از آرشیو) حق نشر عکس Demotix
Image caption والی نورستان حمله ناتو به پلیس را "ضربه جبران ناپذیر" خوانده است

مقامات افغان می‌گویند، نیروهای ناتو یک پاسگاه امنیتی پلیس را در شرق افغانستان به شکل اشتباهی مورد حمله هوایی قرار داده اند.

در این حمله که در ولسوالی موسوم به "واما" در ولایت نورستان صورت گرفته، به گفته مقامات افغان، چهار پلیس کشته و دو مامور پلیس دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر والی نورستان می گوید که بدنبال این حمله، نیروهای ناتو به این پاسگاه هجوم برده و دوازده نفر از ماموران پلیس را با خود برده اند.

در یک اعلامیه دفتر والی نورستان آمده است که این حمله در حالی صورت گرفته که تمامی ماموران پلیس در این پاسگاه، لباس پلیس به تن داشتند و هیچ گزارشی نیز در مورد حضور احتمالی شورشیان مسلح در این منطقه در دست نبوده است.

یک سخنگوی نیروهای ناتو به بی بی سی گفت که این نیروها در این عملیات سهم مستقیم نداشته اند.

او گفت که عملیات نظامی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان انجام شده است و آنها تنها نقش کمکی داشته اند. اما او در مورد جزئیات این عملیات و اینکه تلفات آن چه کسانی بوده اند، توضیحی ندارد.

'ضربه جبران ناپذیر'

مقامات افغان می گویند، ماموران مستقر در این پاسگاه امنیتی، مسئولیت تامین امنیت در مسیر راه میان ولایات نورستان و کنر را برعهده داشته‌اند.

جمال الدین بدر، والی نورستان گفته است که بمباران این پاسگاه، "ضربه جبران ناپذیری" به نیروهای نوپای پلیس افغانستان است.

در گذشته نیز نیروهای ناتو در حملات اشتباهی، نیروهای امنیتی افغانستان را هدف قرار داده‌اند.

خبرنگاران می‌گویند، در برخی موارد، افراد پلیس در مناطق دورافتاده افغانستان، لباس ویژه پلیس به تن ندارند اما سلاح با خود حمل می‌کنند.

به گفته خبرنگاران، این مسئله، تشخیص افراد پلیس را از شورشیان مسلح، برای نیروهای ناتو دشوار می‌سازد.

آمریکا و بریتانیا، هزینه‌های هنگفتی را برای ظرفیت سازی در نیروهای امنیتی افغانستان مصرف کرده‌اند.

کشورهای عضو ناتو در حال برنامه ریزی برای خروج نظامی از افغانستان هستند و برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، آغاز شده است.

مطالب مرتبط