مایک مولن: مناطق قبائلی پاکستان کانون تروریسم است

مایک مولن حق نشر عکس AP
Image caption آقای مولن از پاکستان خواسته است که "پناهگاههای امن" را از مناطق قبائلی برچیند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته که مناطق مرزی افغانستان و پاکستان هنوز هم خطرناکترین منطقه دنیا و کانون تروریسم است.

آقای مولن در گفتگویی با بی بی سی بار دیگر از پاکستان خواست که "پناهگاه امن" (ستیزه جویان) را از این منطقه برچیند.

دریاسالار مولن اخیرا از پایگاه های نظامی آمریکا در جنوب و شرق افغانستان دیدن کرده است.

این سفر ممکن است آخرین سفر آقای مولن به منطقه پیش از بازنشستگی او به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا باشد.

دریاسالار مولن گفته که بزرگترین نگرانی او در آستانه بازنشستگی در پایان دوره ماموریت چهارساله اش، بی ثباتی مداوم در مناطق قبائلی پاکستان در مرز با افغانستان است.

او گفته است که با وجود مرگ اسامه بن لادن رهبر پیشین گروه القاعده، اعضای این گروه در حال نقشه کشی برای عملیات در بیرون از منطقه هستند.

آقای مولن این موضوع را بارها در گفتگو با مقامهای ارشد ارتش پاکستان مطرح کرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: "شاید یکی از چیزهایی که من یاد گرفته ام این باشد که من کمی ناشکیبا هستم و می خواهم کارها با سرعت انجام شود."

او افزود: "میزان شکیبایی آنها (پاکستانی ها) طوری است که گاهی ما در مورد جدولهای زمانی موافق نیستیم. با این حال، این انتخابی است که آنها با نیروهای خود دارند و این به معنای آن نیست که ما هم کاری انجام ندهیم."

دریاسالار مولن گفت که پاکستان شمار زیادی از سربازان خود را در مقابله با بعضی از گروه ها از دست داده است، اما افزود که عدم مبارزه پاکستانی ها علیه تروریست هایی مانند گروه شورشی موسوم به شبکه حقانی، می‌تواند بر بهبود روابط میان واشنگتن و اسلام آباد اثر بگذارد.

او پذیرفت که روابط آمریکا پس از حمله سری آمریکا که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن و سرافگندگی نظامیان پاکستانی شد، در حالت عادی نبوده است.

پاکستان همواره این مساله را مشخص کرده است که راهبرد، منافع و رویکردهای خاص خود را در منطقه دارد.

مایک مولن گفته است که وی از این نگرانی های پاکستان آگاه است، اما می‌گوید که در دراز مدت استراتژی جنگ وکالتی برای دامن زدن به خشونت ها باید تغییر کند.

او همچنین گفته است که بدتر شدن بی ثباتی در منطقه می تواند چالشی واقعی برای همه باشد.

مطالب مرتبط