روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۱ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی مسائل امنیتی در افغانستان و موضوع واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی پرداخته اند.

روند واگذاری مسئولیت امنیتی از هفته های گذشته رسما آغاز شده و در مرحله اول این روند مسئولیت شش منطقه به نیروهای داخلی افغانستان واگذار شده است و همزمان شورشیان هم در مناطق مختلف دست به حملاتی زده اند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که در مراحل بعدی روند واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستان، بیشتر به تقویت، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی این کشور توجه خواهد شد و تلاشهایی روی دست گرفته خواهد شد که از فعالیت های تروریستی و خربکارانه شورشیان به طور موثری جلوگیری شود.

به نظر این روزنامه، همزما با آغاز این روند، شورشیان به حملات مسلحانه و بمبگذاری های انتحاری و کنار جاده ای خود افزوده اند و در نتیجه آن تلفات غیرنظامیان در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته است. به نظر انیس، این رویکرد شورشیان حاکی از مخالفت شدید آنها با صلح و قطع جنگ در کشور است.

انیس در ادامه تاکید کرده که حمله به منازل مسکونی، کودکان، زنان و افرادی که درگیر جنگ نیستند، هم از نظر اسلامی و هم به لحاظ نظامی هیچ دلیل موجهی ندارد.

انیس در ادامه افزوده که با پایان "موفقانه" مرحله اول انتقال مسئولیت امنیتی، برنامه ریزی برای اجرای مراحل دوم، سوم و چهارم این روند آغاز شده است. این روزنامه در گزارشی نوشته که شورای امنیت ملی تصمیم گرفته است که بر بهبود امنیت شهرهای افغانستان تمرکز کند.

اما روزنامه افغانستان انتقاد کرده که مقامهای دولتی هشدارها در مورد نفوذ گروه شورشی و "خشونت طلب" به نهادهای دولتی را جدی نگرفتند و حالا "درجه داران ارتش" در اجرای موفقانه حملات انتحاری طالبان در مراکز مهم امنیتی کمک می کنند و در انتقال نیرو و تجهیزات و سازماندهی حملات شورشیان با آنها همکاری می کنند.

ظاهرا اشاره نویسنده به دستگیری گل محمد، افسر ارتش افغانستان در کابل است که اخیرا به اتهام همکاری با طالبان و دست داشتن در طراحی حمله انتحاری به محله به شدت حساس "ششدرک" شهر کابل از سوی اداره امنیت ملی بازداشت شد.

روزنامه افغانستان افزوده این که دریالاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا در مورد نفوذ "شبکه های حمایتی گروه طالبان در نهادهای مسئول انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان به دلیل آلودگی این نهادها به فساد هشدار داده، باید منتظر رویدادهای ناگوار دیگر در جریان انتقال مسئولیت های امنیتی باشیم.

به نظر این روزنامه، دولت به دلیل "ضعف و ناتوانی" در اجرای سیاست های راهبردی، خود را به مسائل "کم اهمیت و بدون دستاورد" مشغول کرده و حالا همه فرصت ها، هزینه ها و نیروها در راههایی به هدر می رود که نه تنها تاثیری بر بهبود امنیت، بازسازی و کاهش فساد ندارد بلکه دامنه فساد را گسترش می دهد و به روند توسعه آسیب وارد می کند.

سردبیر روزنامه افغانستان برنامه آشتی با طالبان را یکی از این سیاستها دانسته و افزوده که دولت میلیونها دلار را در این راه هزینه کرده، این در حالی است که به نوشته روزنامه، طالبان تلاش دارند پایه های نظام را متزلزل کنند و سایه نفوذ و قدرت خود را در عرصه های ملی افزایش دهند.

هشت صبح اظهارات اخیر دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا را که گفته مناطق مرزی افغانستان و پاکستان هنوز هم خطرناکترین منطقه دنیا و کانون تروریسم است، با "اهمیت بالا" دانسته، اما افزوده که این سخنان بسیار دیر اظهار شده است.

به نظر نویسنده، مناطق قبائلی پاکستان که در برابر گرایش های غیرمذهبی مقاوم است و گروه های مذهبی در آن نفوذ دارند، پاکستان در گذشته از آن به عنوان دیوار نفوذناپذیر در برابر رخنه کمونیسم شوروی سابق استفاده می کرد. روزنامه افزوده که پاکستان برای حفظ وضعیت قبیله ای در آنجا "تعمد" داشته است.

هشت صبح افزوده که این مناطق که عمدتا به وسیله رهبران قبائل اداره می شود و در آن بازار اسلحه و قاچاق مواد مخدر گرم است، منطقه ای است که مدتهای درازی نهادهای دولتی، ارتش و پلیس در آن حضور نداشته اند و محل امنی برای گروههای تبهکار شمرده می شود.

به نوشته این روزنامه، زمانی که اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین گروه القاعده به عنوان حامی جهاد افغانستان وارد معرکه شد، می دانست که برای اجرای کارش "بهترین منطقه" را انتخاب کرده است و دیگر گروههای مذهبی هم ساختارهای اجتماعی منطقه قبائلی پاکستان را برای فعالیت های خود مناسب می دانسته اند.

هشت صبح افزوده است که این وضعیت در مناطق قبائلی پاکستان، رفته رفته به "چالش واقعی" برای همه جهانیان تبدیل شده و همه دنیا را به به خود مشغول کرده است. نویسنده تاکید کرده است که این مسائل می تواند برای "اربابان حاکم بر جهان" آموزه خوبی باشد.

مطالب مرتبط