دیپلمات‌های افغان چشم به‌راه گام‌های عملی پاکستان

جاوید لودین، معاون وزیر خارجه افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای لودین گفته است که چشم به راه گامهای عملی پاکستان است.

دیپلمات‌های ارشد افغانستان، پاکستان و آمریکا برای چهارمین بار رو به روی هم قرار گرفتند تا بر ایجاد زمینه "همکاری بیشتر" پاکستان برای برقراری امنیت در افغانستان، پافشاری کنند.

مقامهای بلندپایه سه کشور روز سه شنبه، ۱۱ اسد/مرداد (دوم اوت)، در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان با هم گفتگو کردند.

این بار اما جاوید لودین، معاون وزیر خارجه افغانستان، در میان الفاظ دیپلماتیک، از بی‌حوصله‌گی دولتش سخن گفت و افزود که در شرایطی که افغانستان شاهد افزایش خشونت‌هاست و سربازان خارجی از این کشور کم کم بار می‌بندند، او "با پیام فوری" آمده و اینکه افغانها چشم به راه نتیجه این همکاری‌ها است.

اولین نشست این هیات که در رده معاون وزیران خارجه دو کشور و با حضورمارک گروسمن، فرستاده ویژه دولت آمریکا برای افغانستان و پاکستان تشکیل ‌شد، اتفاقاً همزمان شد با حمله کوماندوهای آمریکایی به پناهگاه رهبر سابق شبکه القاعده در ابیت‌آباد.

هدف اساسی از تاکید بر همکاری سه جانبه بین سه شریک نبرد با تروریسم، ایجاد جوّ اعتماد بین کابل و اسلام‌آباد است.

'اقدامات عملی'

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، که شامل این هیات است، به بی‌بی‌سی گفت که پس از چند دور مذاکرات، حالا کابل منتظر "اقدامات عملی" پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان است.

این "اقدامات عملی" که سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درباره‌اش توضیحی نداد، می‌تواند در چند شکل تفسیر شود.

آژانس‌های امنیتی پاکستان هم اکنون ملا عبدالغنی برادر را ـ که فرد شماره دوم گروه طالبان به شمار می‌رفت و یک سال و نیم پیش در کراچی بازداشت شد ـ در قید دارند و به‌رغم تقاضاهای مکرر دولت افغانستان برای سپردن او به کابل، تمایلی به این کار نشان نداده اند.

دولت افغانستان معتقد است که آقای برادر پیش از بازداشت به گفتگوهای صلح تمایل پیدا کرده بود.

بنا بر این، برای دولت افغانستان و تا حدی هم آمریکا دیگر هیچ تردیدی وجود ندارد که بسیاری از رهبران حزب اسلامی حکمتیار، شبکه حقانی و گروه طالبان در شهر و دیار پاکستان پناه دارند و نیروهای امنیتی این کشور نمی‌خواهند خار زیر بغل آنها شود. مگر اینکه از خط پاکستان منحرف شوند.

فراتر از اعتمادسازی

حق نشر عکس Reuters
Image caption اجلاس سه جانبه با حضور مارک گروسمن، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان برگزار شد.

دو ماه پیش عمر داوودزی، سفیر باصلاحیت افغانستان در اسلام‌آباد و از یاران نزدیک حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به من گفت که افغانستان و پاکستان دیگر از مرحله اعتمادسازی بین هم فراتر رفته‌اند و او منتظر گامهای عملی است.

بعد از این گفته‌ها خود حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم به اسلام‌آباد آمد و مورد استقبال کم‌نظیری قرار گرفت.

اما با وجود این تشریفات و زبان نرم دیپلماتیک، به نظر نمی‌رسد که آن جوّ اعتمادی که دیپلمات‌های افغان از آن حرف می‌زنند، به طور واقعی بین دو کشور همسایه به‌ وجود آمده باشد.

باور منتقدان ارتش پاکستان در این کشور بر این است که دلیل نگهداشتن و احتمالاً پناه ‌دادن به گروه‌های اسلامگرای مخالف دولت افغانستان در ده سال گذشته، امیدواری به شکست آمریکا در افغانستان، تداوم ضعف و سرانجام از میان رفتن دولت آغشته به فساد اداری و مالی در کابل و بازگشت دوباره گروه‌های اسلامی به قدرت در آن کشور است.

به فرض این که باور منتقدان درست هم باشد، تا زمانی که این دیدگاه دگرگون نشود، هرچه رفت و آمدهای دیپلماتیک و داد و گرفت‌های سیاسی بین کابل و اسلام‌آباد صورت گیرد، نتیجه‌ای به سود برقراری صلح دائمی در افغانستان نخواهد داشت.

مطالب مرتبط