روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۲ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل به تحلیل و بررسی مسائل مختلف و از جمله استعفای وحید عمر، سخنگوی پیشین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پرداخته اند.

ماندگار در مطلب اصلی صفحه اول خود در پاسخ به این پرسش که "چرا سخنگوی کرزی کنار رفت؟" نوشته در این که در پشت استعفای آقای عمر "مسائل حاد و پیچیده" وجود دارد، هیچ شکی نیست و رفتن او از دفتر رئیس جمهوری "ضایعه" شمرده می شود.

در باره دلیل استعفای آقای عمر از مقام سخنگویی رئیس جمهوری توضیح رسمی ارائه نشده و آقای عمر خود در فیسبوک خود نوشته که در شرایط کنونی نمی تواند در این مقام به طور "موثر" کار کند.

نویسنده ماندگار افزوده که بسیاری از کاخ نشینان برای "فصل کردن" آمده اند، اما وحید عمر کسی بود که می خواست برای "وصل کردن" باشد و شاید همین مساله باعث شده بود که او با سیاست های کاخ ریاست جمهوری سازگاری نداشته باشد و خود را از آن "جو مختنق" بیرون کشید.

ماندگار همچنین ریشه استعفای آقای عمر را در اختلاف ها میان او و کریم خرم، رئیس دفتر آقای کرزی دانسته و نوشته که آقای خرم خواب هایی برای مقامهای بیرون از کاخ ریاست جمهوری هم دیده و ممکن است آنها کنار روند و به جای آنها افراد نزدیک به آقای خرم وارد دستگاه دولت شوند.

مقاله ماندگار در ادامه افزوده است که آقای کرزی یک بار در دادن سکان وزارت اطلاعات و فرهنگ به دست آقای خرم "اشتباه" کرد و بار دیگر با انتصاب او به عنوان رئیس دفترش. نویسنده هشدار داده که حالا آقای کرزی باید منتظر پیامدهای این گزینش باشد.

هشت صبح با اشاره به اظهارات اخیر شهزاده شاهد، عضو شورای عالی صلح افغانستان نوشته که مردم به صلح و شورای صلحی امیدوارند که در گزینش اعضای آن نقشی داشته باشند و نه به شورای صلح "انتصابی و دستوری" که در ترکیب اعضای آن "جنگ افروزان" هم وجود داشته باشند.

آقای شاهد که عضو مجلس نمایندگان هم هست، به رسانه های محلی در افغانستان گفته است که شورای صلح در جلب حمایت مردم از مصالحه با شورشیان و گفتگوی مستقیم با فرماندهان آنها ناکام بوده است.

هشت صبح افزوده که تنها مشکل این نیست، بلکه طالبان هم به عنوان یک طرف قضیه هیچ تمایلی به مصالحه ندارند و این مخالفت خود را قولا و عملا نشان داده اند. به نظر نویسنده، طالبان اختیار این کار را هم ندارند و در واقع دولت نه با یک گروه مستقل، بلکه با "جمعی از ایادی پاکستانی" طرف است.

سرمقاله هشت صبح افزوده در حالی که هیچ وجه مشترکی میان دولت و شورشیان وجود ندارد، دولت بدون وقفه از مصالحه و آمادگی طالبان برای مصالحه سخن می گوید. به نظر نویسنده، طالبان با حملات اخیر خود نشان دادند که به دعوت مصالحه دولت اعتنایی ندارند.

روزنامه افغانستان به بررسی چالش های استخراج معادن و از جمله معدن آهن حاجیگک در بامیان، در مرکز افغانستان پرداخته و نوشته که در حال حاضر از یک سو مشکل امنیتی در این کشور وجود دارد و از سوی دیگر قوانین کهنه، نظام اداری فرسوده و فساد اداری چالشی در این زمینه شمرده می شود.

روزنامه افزوده تا زمانی که توانایی های دولت در زمینه های سیاسی و امنیتی افزایش نیافته، رقابت های قومی و گروهی از درون کشور و همچنین رقابت های برخی کشورها از بیرون عملا استخراج معادن را در افغانستان "ناممکن" کرده است.

اخیرا یک نهاد تحقیقاتی غیردولتی موسوم به "دیده‌بان شفافیت افغانستان" هم هشدار داده که استخراج معدن آهن حاجیگک نیازمند "وحدت سیاسی" است. مسئولان این نهاد تاکید کرده اند که در کار استخراج این معدن نباید کاری شود که باعث "سوء تفاهم" در میان مسئولان محلی شود.

به نظر سردبیر روزنامه افغانستان، در چنین وضعیتی شرکت های معتبری که امکانات پیشرفته و کادرهای حرفه ای در اختیار دارند، حاضر به سرمایه گذاری برای اجرای پروژه استخراج معادن افغانستان نخواهند شد و در نتیجه شرکت هایی که امکانات کمتری دارند، حاضر به این کار خواهند شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که "با رفع موقت مشکل ترانزیتی جمهوری اسلامی افغانستان با کشور اسلامی پاکستان و ورود کانتینرهای مواد اولیه، تا یک هفته دیگر به شکل تدریجی در قیمت ها کاهش به عمل خواهد آمد."

هر چند میان افغانستان و پاکستان موافقتنامه ترانزیتی امضا شده و مقامهای هر دو کشور آن را مهم و "بی سابقه" خوانده اند، اما انتقال کالا از پاکستان به افغانستان همچنان با مشکلات فراوانی مواجه است. در همین حال برخی از روزنامه ها از گرانی مواد خوراکی در افغانستان گزارش کرده اند.

انیس در سرمقاله خود نوشته که برای کنترل قیمت مواد اولیه در ماه رمضان کمیته ای با شرکت نمایندگان اتاق تجارت و صنایع، اتحادیه واردکنندگان مواد اولیه، شورای شهر و اتحایه پیشه‌وران تشکیل شده و این کمیته نظارت خواهد کرد که بهای مواد خوراکی بدون دلیل موجه و برای "صرفا سودجویی" بالا نرود.

به نظر انیس، انتظار مردم در ماه رمضان این است که در کنار نهادهای دولتی، بازاریان و بازرگانان هم برای کاهش بهای مواد خوراکی "به احترام این ماه مبارک سهم وطنی و دین ایمانی خود را ادا کنند" تا روزه داران تهی دست هم بتوانند سفره ای برای خود پهن کنند.

مطالب مرتبط