روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۶ اسد

کشته شدن ۳۰ سرباز و یک مترجم نیروهای ویژه آمریکایی و هفت سرباز افغان در حادثه سقوط یک هلیکوپتر شینوک در ولایت میدان-وردک در غرب کابل، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

این هلیکوپتر روز شنبه، ۱۵ اسد/مرداد در منطقه سیدآباد ولایت میدان وردک هدف شلیک شورشیان طالبان قرار گرفت و سقوط کرد.

هشت صبح نوشته در حالی که برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی و خروج نظامیان خارجی از کشور روی دست، وقوع این حادثه برای همه "ناگوار" است، ولی طالبان از آن برای تقویت روحیه نفرات خود استفاده خواهند کرد.

به نظر نویسنده، این حادثه برای طالبان دستمایه تبلیغاتی زیادی دارد و زمانی که گفته می شود طالبان تضعیف شده و توانایی رویارویی را ندارند، این حادثه می تواند اثرات ویرانگری هم در داخل افغانستان و هم در بیرون از آن در مورد جنگ افغانستان داشته باشد.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که کشته شدن ۳۰ سرباز آمریکایی نشان می دهد که آمریکایی ها حاضرند در جنگ با دشمن خود "قربانی های بی‌شماری" بدهند و این قربانی ها با توجه به اهداف و ارزش سیاسی آن برای آمریکا در افغانستان و منطقه، برای سیاستمداران این کشور "قابل قبول" تلقی می شود.

این روزنامه اما افزوده که خانواده های قربانیان این حادثه در آمریکا به طور حتم اعتراض خواهند کرد و خواستار بازگشت نیروهای آمریکایی از افغانستان خواهند شد و از سوی دیگر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم "هر روز طبل ضدیت با آمریکا را می کوبد" و این امر می تواند برای آمریکا دشوار تمام شود.

ماندگار اما به این باور است که این فشارها باعث نخواهد شد که آمریکا طرح خروج زودهنگام از افغانستان را بریزد و ترک افغانستان به معنای شکست آمریکا تلقی خواهد شد. نویسنده افزوده که آمریکایی ها حضور خود در افغانستان را نیازی برای تامین منافع خود می دانند.

اما حفیظ الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان نوشته که اگر سقوط این هلیکوپتر در پی شلیک ستیزه جویان طالبان صورت گرفته باشد، "زنگ خطری" برای نیروهای بین المللی در افغانستان است و این امر طرح یک استراتژیک جدید را برای ناتو در برابر شورشیان طالبان ضروری می سازد.

سردبیر این روزنامه این احتمال را هم مطرح کرده که ممکن است یکی از دلائل وقوع چنین حوادث مرتبط با "محدودیت هایی" باشد که از سوی دولت افغانستان در عملیات نیروهای بین المللی علیه شورشیان وضع شده است. به نظر روزنامه، بخشی از این محدودیت ها با تلفات غیرنظامیان ارتباط دارد.

به نظر روزنامه افغانستان، "واکنش تند و بی سابقه" دولت افغانستان در برابر تلفات غیرنظامیان، باعث شده که نیروها ناتو عملیات های خود علیه پایگاههای شورشیان را با احتیاط زیاد انجام دهند و این احتیاط موفقیت بسیاری از عملیات ها را به چالش کشیده و میزان خطر را برای نیروهای خارجی بالا برده است.

نویسنده افزوده که طالبان معمولا جلسه های خود را در محلات مسکونی برگزار می کنند و حملات خود علیه نیروهای خارجی را هم از همین محلات راه می اندازند و زمانی که آنها در این محلات مسکونی کشته شوند، به عنوان افراد غیرنظامی معرفی می شوند.

ویسا در سرمقاله خود نوشته که اگر آن طوری که برخی افراد به عنوان شاهد عینی گفته اند و طالبان هم ادعا کرده اند که این هلیکوپتر را آنها ساقط کرده اند، درست باشد، این حادثه "چالش بزرگی" در برابر نیروهای آمریکایی و بین المللی در افغانستان است.

روزنامه در توضیح این مطلب افزوده که این حادثه نشان داد زمانی که آمریکایی ها با مدرنترین و خطرناکترین سلاح ها با دشمنان خود به طور عملی درگیر می شوند، ممکن است از طرف مقابل چنین پاسخ هایی هم دریافت کنند.

ویسا همچنین به این باور است که در صورتی که ۳۰ سرباز ویژه آمریکایی در یک حمله کشته شوند و جنگی که در افغانستان جریان دارد، هر قدر طولانی تر شود، نیروهای آمریکایی "ابهت و هیبت" خود را بیشتر از دست خواهند داد.

احمد ضیا مسعود در مقاله ای در آرمان ملی با عنوان "تراکم قدرت سیاسی فساد بار می آورد"، نوشته که امروزه "میلیونرهای نوظهور" به وسیله ثروت و پول وارد نظام سیاسی و حتی به عنوان نزدیکترین مشاوران رئیس جمهوری صاحب جایگاه رسمی می شوند. آقای مسعود افزوده که این میلیونرها "نظام را فاسد کرده اند" و بر "آینده سیاسی کشور" اثرگذارند.

به نوشته معاون پیشین رئیس جمهوری، "مقاومت جامعه سنتی، دیوانسالاری عقب مانده، فساد گسترده اداری، ضعف نهادهای سیاسی، عدم اجرای قوانین، فردگرایی، خانواده گرایی، نادیده گرفتن مصلحت های همگانی، و همه چیز را فردی پنداشتن" باعث شده که ارزش های دموکراتیک در افغانستان نهادینه نشوند.

آقای مسعود در آرمان ملی هشدار داده است که اگر با فساد اداری مبارزه جدی نشود، دموکراسی در افغانستان "ناکام" و "انارشیسم سیاسی" در این کشور حاکم خواهد شد که هیچکسی قدرت کنترل آن را نخواهد داشت و بار زمینه برای حاکمیت "مزدوران پاکستانی" هموار خواهد شد.

روزنامه های دولتی و از جمله انیس در گزارش نخست خود نوشته که مسئولان قوای سه گانه و برخی از رهبران جهادی در باره کشمکش های انتخابات پارلمانی ۱۳۸۹، روز شنبه با هم جلسه کردند.

به نوشته انیس، در این نشست که با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری برگزار شد، عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، عبدالسلام عظیمی سرپرست دادگاه عالی، مارشال محمد قسیم فهیم و شماری از مقامهای ارشد دولتی و رهبران جهادی شرکت داشتند.

این روزنامه دولتی افزوده که "مشکلات انتخابات پارلمانی، حکم دادگاه ویژه انتخاباتی"، از موضوع های اصلی مورد بحث شرکت کنندگان این نشست بوده است، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

اخیرا یک مقام دادگاه استیناف کابل گفته است که این دادگاه حکم دادگاه ویژه را تایید کرده و پرونده انتخابات پارلمانی را برای اجرا به دادستانی کل کشور فرستاده است.

دادگاه ویژه ۶۲ تن از اعضای مجلس نمایندگان را فاقد صلاحیت نمایندگی تشخیص داده و حکم کرده است که به عوض آنها نامزدهایی که از سوی کمیسیون انتخابات "ناکام" اعلام شده، وارد مجلس شوند. مجلس نمایندگان تشکیل و رای دادگاه ویژه را غیرقانونی می داند.

مطالب مرتبط