'فرود اضطراری' هلی کوپتر ناتو در شرق افغانستان

ناتو حق نشر عکس AFP
Image caption ناتو گفته است که در مورد "فرود اضطراری" هلی کوپتر تحقیق خواهد کرد

ناتو می گوید، یک هلی کوپتر متعلق به این نیروها در ولایت پکتیا در شرق افغانستان مجبور به فرود اضطراری شده است.

ناتو با صدور اعلامیه ای گفته است که در مورد علت این حادثه تحقیقاتی صورت می گیرد اما افزوده است که به نظر نمی رسد خطر شورشیان مسلح باعث فرود اضطراری این هلی کوپتر شده باشد.

سخنگویان ناتو همچنین گفته اند که این حادثه تلفاتی در پی نداشته است.

با این حال، مقامات امنیتی افغان در پکتیا گفته اند که این هلی کوپتر در ولسوالی زرمت سقوط کرده است.

روح الله سمون، سخنگوی والی پکتیا گفته است که نیروهای ناتو محل این حادثه را محاصره کرده و اطلاعات بیشتری در اختیار رسانه ها قرار نداده اند.

گروه طالبان نیز ادعا کرده اند که این هلی کوپتر را آنها سقوط داده اند.

این حادثه دو روز پس از سقوط یک هلی کوپتر ناتو از نوع شینوک در افغانستان روی می دهد که در آن سی و هشت نفر، به شمول کماندوهای نیروی دریایی آمریکا و سربازان افغان کشته شدند.

ناتو می گوید، تحقیقات در مورد علت سقوط این هلی کوپتر در ولایت میدان وردک ادامه دارد اما به نقل از برخی منابع نظامی آمریکا گزارش شده بود که احتمال می رود این هلی کوپتر در اثر تیراندازی شورشیان سقوط کرده باشد.

مقامات افغان و شاهدان عینی در ولایت میدان وردک گفته اند که اصابت یک راکت به این هلی کوپتر باعث سقوط آن شد.

در خبری دیگر در مورد ادامه خشونت ها در افغانستان، روز یکشنبه، 16 اسد / مرداد، چهار سرباز دیگر ناتو در حوادث جداگانه در افغانستان کشته شدند.

نظامیان فرانسوی تائید کرده اند که دو نفر از کشته شدگان از سربازان فرانسه بوده اند که در درگیری با شورشیان در ولایت کاپیسا در شمال کابل جان خود را از دست دادند.

هویت دو سرباز دیگر که به گفته ناتو در جنوب افغانستان کشته شده اند هنوز انتشار نیافته است.

به گفته خبرنگاران، در هفته های اخیر ناتو یکی از پر تلفات ترین روزهای خود را در افغانستان از زمان آغاز ماموریت نظامی علیه طالبان و القاعده در این کشور سپری می کند.

مطالب مرتبط