روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۷ اسد

موضوع شرکت یا عدم شرکت گروه طالبان در نشست بین المللی "بن دوم"، در مطلبهای اصلی بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

قرار است این نشست با شرکت دهها وزیر خارجه کشورهای مختلف، مقامهای ارشد دولت افغانستان و سازمان ملل در شهر بن آلمان در باره مسائل افغانستان برگزار شود.

اخیرا راین کروکر، سفیر آمریکا در کابل گفته است که جایی برای طالبان در این نشست نیست، اما روز یکشنبه، ۱۶ اسد/مرداد جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که موضوع شرکت طالبان در این نسست بستگی به پیشرفت روند گفتگو با این گروه دارد.

ماندگار در مقاله ای نوشته که یک روز برجسته کردن نقش طالبان و روزی دیگر بر سر میز مذاکره نشاندن آنها و روزی هم برخورد متفاوت به طالبان و بعد هم برجسته کردن نقش پاکستان، "کاری است در جهت بازی بزرگ و تئوری توطئه که از سوی آمریکا دنبال می شود".

به نظر نویسنده، آمریکا به طور آشکاری در صدد بازی بزرگ و تامین منافع استراتژیک خود است و از طالبان و تروریسم به عنوان "برگه بازی" استفاده می کند. به باور نویسنده ماندگار، آمریکا برنامه "مشخص ولی پنهانی برای مذاکره با طالبان" را روی دست دارد.

به نوشته روزنامه، چندی پیش رابرت گیتس از موضوع مذاکره مستقیم آمریکا با نماینده طالبان پرده برداشت، ولی حالا در آستانه برگزاری کنفرانس دوم بن، راین کروکر سفیر این کشور در کابل "فرمان عدم حضور" طالبان در این کنفرانس را صادر کرده است.

مقاله نویس ماندگار همچنین به این نظر است که موضع "گنگ و مبتنی بر منافع کلان آمریکا" در قبال طالبان و حزب اسلامی حکمتیار، مبارزه با تروریسم را دچار آشفتگی کرده و این موضوع خود یکی از نشانه های تفاوت صریح مواضع کابل و واشینگتن در مورد این دو گروه هم هست.

روزنامه دنیا نوشته که اگر طالبان و حزب اسلامی به "روند صلح افغانی" علاقمند هستند، می توانند با پیوستن به این روند، در نشست بن دوم شرکت کنند و به مشکلات موجود در کشور پایان دهند به زندگی عادی برگردند.

به باور روزنامه، دولت افغانستان با تشکیل شورای عالی صلح فرصتی را برای شورشیان برای پیوستن به روند مصالحه فراهم کرد و حالا در آستانه برگزاری نشست بن دوم بار دیگر فرصتی برای این فراهم شده که افغانها برای پایان دادن به مشکلات خود راه حلی پیدا کنند.

دنیا تاکید کرده که طالبان و حزب اسلامی باید بدانند که پاکستان و به ویژه سازمان اطلاعات ارتش این کشور، آی اس آی، از آنها "استفاده ابزاری" می کنند و برای رسیدن به اهداف "نامعقول" خود باعث کشتار افراد بیگناه و غیرنظامی در افغانستان می شوند. نویسنده افزوده که طالبان و گروههای همسو با آن باید دست از برادرکشی بردارند.

هشت صبح نوشته که سیاست های بر پایه "بی عرضگی" در افغانستان باعث شده که کلید صلح این کشور به دست پاکستان بیفتد و مقامهای افغان "ساده لوحانه" کسانی را برادر خوانده اند که در واقع برادر پاکستان هستند و حالا هم در آن کشور زندگی می کنند.

هشت صبح افزوده که منتظر بودن برای این که پاکستان در زمینه مصالحه با طالبان نقش مثبت بازی کند، "خواب آشفته ای است که اولیای امور افغانستان می بینند" و پاکستان هرگز زمینه گفتگوی مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان را فراهم نخواهد کرد.

به باور این روزنامه، جامعه جهانی می تواند بر پاکستان فشار وارد کند و دولت این کشور را برای حمایت از روند مصالحه در افغانستان تشویق کند. نویسنده افزوده که ممکن است طالبان "به دستور" نظامیان پاکستان حاضر به تفاهم با دولت افغانستان شوند و در این صورت چرا به طور مستقیم با این نظامیان گفتگو نکنیم.

آرمان ملی به نقل از منبعی که نامش را ذکر نکرده، نوشته که گفتگوهای حامد کرزی، رئیس جمهوری با سران قوای ثلاثه و رهبران جهادی در باره جنجالهای انتخاباتی و رای دادگاه ویژه انتخاباتی در این مورد به نتیجه نرسیده است.

به نوشته روزنامه، در این نشست برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح، فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا و قیام الدین کشاف رئیس شورای علما از اجرای حکم دادگاه ویژه حمایت کردند، اما عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان، گل رحمان قاضی رئیس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی و صبغت الله مجددی رئیس پیشین مجلس سنا با آن مخالفت کردند.

آرمان ملی افزوده که با این حال آقای کرزی نتوانست که در این نشست در باره جنجالهای انتخاباتی تصمیم بگیرد و این اجلاس بدون نتیجه به پایان رسید.

این نشست شنبه، ۱۵ اسد/مرداد گذشته در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، اما جزئیات آن در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط