درگیری مسلحانه کوچی‌ها و حاشیه‌نشینان کابل تلفاتی داد

کوچی ها، عکس از بایگانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دامداری پیشه اصلی کوچی ها هستند، اما آنها محل سکونت دایمی ندارند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که درگیری مسلحانه میان عشایر کوچی و حاشیه نشینان محله های شرقی کابل یک کشته و سه زخمی بر جای گذاشته است.

این وزارت با صدور اطلاعیه ای گفته که این درگیری بامداد روز سه شنبه، ۱۸ اسد/مرداد در منطقه بگرامی، در شرق کابل آغاز شد و با ادامه آن چندین خانه هم به آتش کشیده شده است.

به دنبال این درگیری شماری از مردان کوچی سه فرد زخمی شده در این درگیری را در مقابل ساختمان پارلمان منتقل کرده و اقدام به تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان خشمگین شعارهای ضددولتی و ضدپارلمان سر داده و لاستیک موتر/خودرو را آتش زدند.

معترضان کوچی برادر یکی از اعضای مجلس نمایندگان را متهم به "غصب" زمینهای دولتی محل سکونت خود کرده و گفته اند که زمین محل سکونت آنها در منطقه بگرامی دولتی است و در مالکیت شخصی کسی نیست.

کوچیها مدعی هستند که شماری از افراد مسلح بامداد روز سه شنبه به خانه های آنها در بگرامی حمله و تلفاتی به آنها وارد کرده اند.

متقابلا قیس حسن، نماینده مجلس که برادر او از سوی کوچی ها متهم به غصب زمین شده، کوچی ها را متهم به غصب زمین ساکنان منطقه بگرامی کرده است.

آقای حسن گفته است که کوچی ها در محلی که پیش از این خیمه (چادر) برپا کرده بودند، حالا دست به ساخت و ساز خانه زده و این موضوع باعث درگیری میان آنها و ساکنان محلی شده است.

این نماینده مجلس تاکید دارد که درگیری میان دو طرف ربطی به شخص او ندارد.

گفته شده که در این درگیری از سلاحهای سنگین هم استفاده شده، اما وزارت داخله در اطلاعیه خود بدون اشاره به این موضوع گفته که عملیاتی را برای خلع سلاح افراد مسلح در منطقه آغاز کرده است.

این دومین درگیری مسلحانه میان کوچیها و حاشیه‌نشینان شهر کابل ظرف یک سال اخیر است.

ماه اسد (مرداد) سال گذشته هم شماری از کوچیها با ساکنان حاشیه غربی شهر کابل درگیر شدند و در پی این درگیری و همچنین تیراندازی پلیس، دست کم یک نفر کشته و سیزده تن زخمی شدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption درگیری سال گذشته میان کوچیها و حاشیه‌نشینان کابل یک کشته و سیزده زخمی بجا گذاشت.

ظرف چند سال اخیر در چند منطقه دیگر افغانستان هم درگیریهای مرگباری میان کوچیها و ساکنان محلی بر سر استفاده از چراگاهها و مالکیت زمین روی داده است.

هر چند دولت برای حل این کشمکش ها کمیسیون ویژه ای را تشکیل داده، اما به نظر می رسد که نتیجه کار این کمیسیون چندان موثر نبوده است.

برخی برای حل این جنجالها اسکان کوچیها را پیشنهاد و تاکید کرده اند که دولت باید زمینه اسکان آنها را فراهم کند تا هم آنها بتوانند صاحب محل سکونت دایمی شوند و هم از بروز درگیری میان آنها و ساکنان محل جلوگیری شود.

هنوز طرح اسکان کوچیها به اجرا گذاشته نشده و عشایر کوچی همچنان سرگردان هستند و از محلی به محلی دیگر کوچ می کنند.

مطالب مرتبط