افغانستان خواهان نظارت پاکستان بر تولید و تجارت نیترات آمونیوم شد

آمونیوم نیترات حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شورشیان عمدتا از آمونیوم نیترات برای ساختن بمبهای دست ساز استفاده می کنند.

وزارت دفاع افغانستان از پاکستان خواسته که بر تولید و تجارت نیترات آمونیوم نظارت بیشتری اعمال کند تا شورشیان نتوانند از آن در ساخت بمبهای کنار جاده ای استفاده کنند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه، ۱۹ اسد/مرداد، در یک نشست خبری گفت که کود نیترات آمونیوم ماده اصلی برای ساخت بمبهای کنار جاده ای به وسیله شورشیان است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: "در ساخت بیشتر از ۹۰ درصد بمبهای دست ساز از نیترات آمونیوم استفاده می شود."

آقای عظیمی گفت که این کود عمدتا از پاکستان وارد افغانستان می شود. او تاکید کرد که دولت پاکستان باید بر کارخانجات تولید و تجارت این نوع کود کشاورزی نظارت بیشتری اعمال کند.

او افزود: "از جمهوری اسلامی پاکستان می خواهیم همانطوری که قبلا (مقامهای پاکستانی) وعده کرده اند، بر کارخانجات نیترات آمونیوم کنترل بیشتری داشته باشند. در واقع تمام تلفاتی که مردم غیرنظامی ما متحمل می شوند، در اثر انفجار بمبها است. مواد اصلی این بمبها نیترات آمونیوم است که اغلبا از پاکستان وارد می شود."

کارستن جاکوبسون، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که در گفتگوهای مقامهای افغان و پاکستان در باره منع تجارت نیترات آمونیوم این نیروها هم شرکت دارند.

او گفت: "بدیهی است که در گفتگوهایی که میان حکومت افغانستان و پاکستان در این زمینه صورت می‌گیرد، جامعه جهانی نیز دخیل است."

سخنگوی ناتو در کابل افزود نیروهای ناتو هم برای جلوگیری از تجارت و استفاده از این کود شیمیایی در افغانستان به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد.

او همچنین گفت: "نیترات آمونیم در افغانستان مرگبار است. کشنده شماره یک است و سلاح شماره یک شورشیان برای ساخت بمبهای دست ساز است. هر کاری که برای پیشگیری از ورود آن به افغانستان نیاز باشد و هر تلاشی که منجر به کشف آن شود، ما آن را انجام خواهیم داد."

ژنرال عظیمی همچنین گفت که اخیرا بمبگذاری های کنار جاده ای در افغانستان افزایش یافته و ۸۰ درصد تلفات ارتش این کشور در اثر همین انفجارها بوده است.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی خرید، فروش، نگهداری و استفاده از کود شیمیایی نیترات آمونیوم را به دلیل استفاده آن در انفجارها توسط مخالفان مسلح، ممنوع اعلام کرده است.

دفتر آقای کرزی گفته است که بر اساس تحقیقات نیروهای امنیتی این کشور، "تروریستها" از این نوع کود در تولید مواد منفجره "به طور گسترده ای" استفاده می کنند.

در فرمان آقای کرزی آمده است که خرید، فروش و استفاده از نیترات آمونیوم پیگرد قضایی را به دنبال خواهد داشت.

پیش از این واردات این نوع کود شیمیایی در افغانستان آزاد بود و مقامهای وزارت کشاورزی افغانستان گفته اند که ممنوع شدن استفاده از این نوع کود شیمیایی در امور کشاورزی هیچ گونه اثر منفی بجا نمی گذارد و این کود در کشاورزی افغانستان کاربرد گسترده ندارد.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که در پنجاه درصد از انفجارهایی که توسط شورشیان انجام شده، شورشیان از این نوع کود استفاده کرده اند.

پیش از این نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان هم در چندین مورد از به دست آمدن این نوع کود از شورشیان خبر داده بودند.

نیروهای ناتو در یکی از اعلامیه های خود در مورد خطرناک بودن این نوع کود شیمیایی و استفاده آن در انفجارهایی که توسط شورشیان در افغانستان سازمان داده می شود، هشدار داده بودند.

مطالب مرتبط