روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۹ اسد

انحلال دهها شرکت امنیتی خصوصی در افغانستان، از موضوعهای اصلی مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز سه شنبه، ۱۸ اسد/مرداد ژنرال بسم الله محمدی، وزیر داخله/کشور در مجلس سنا گفت که تا حال ۵۴ شرکت امنیتی منحل شده و تا پایان سال جاری خورشیدی بقیه شرکتها هم لغو خواهند شد. به گفته او، بیش از ۵۰ شرکت دیگر هنوز هم فعال هستند.

روزنامه سروش ملت روند انحلال شرکتهای امنیتی خصوصی را "ناکام" خوانده و نوشته که با گذشت یک سال از اتخاذ تصمیم دولت برای انحلال این شرکتها هنوز هم شمار زیادی از شرکتهای امنیتی فعال هستند و دولت قادر به لغو آنها نشده است.

روزنامه نوشته که شماری از این شرکتها متعلق به مقامهای ارشد دولتی هستند و برخی دیگر خارجی هستند و هر کدام صدها فرد مسلح با سلاحهای سبک و سنگین در اختیار دارند. سروش ملت افزوده که از شیوه برخورد ماموران مسلح این شرکتها انتقادها و شکایتهای زیادی هم مطرح شده و مقامهای دولتی خود هم از آنها شاکی بوده اند.

سرمقاله‌نویس سروش ملت به این نظر است که تامین امنیت از مسئولیتهای رسمی نهادها و نیروهای امنیتی دولتی هستند و دولت باید برای تقویت این نیروها سرمایه‌گذاری کند. به باور روزنامه، در صورتی که نیروهای امنیتی حرفه‌ای و نیرومند در کشور وجود داشته باشند، دیگر نیازی به شرکتهای امنیتی خصوصی نیست.

روزنامه افغانستان برنامه انحلال شرکتهای امنیتی خصوصی را از برنامه‌های "جنجالی" دولت دانسته و در مطلبی نوشته که شماری از این شرکتها متعلق به برخی مقامهای ارشد دولتی هستند و این امر این نگرانی را پدید آورده که شاید دولت نتواند این شرکتها را منحل کند و تنها اقدام به لغو شرکتهایی کند که از حمایت مقامهای دولتی برخوردار نیستند.

روزنامه تاکید کرده که این امر مهم است که دولت باید با همه شرکتهای امنیتی خصوصی برخورد "یکسان و عادلانه" داشته باشد و اگر دولت واقعا برنامه‌ای برای انحلال این شرکتها دارد، آن را در مورد همه شرکتها به اجرا بگذارد و طوری نشود که برای برخی از آنها بار دیگر شانس فعالیت بدهد.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، فعالیتهای شرکتهای امنیتی خصوصی به هیچ صورت برای حال و آینده کشور سودمند نیست و در آینده برای امنیت و ثبات در کشور "خطرهایی" را به بار خواهند آورد. نویسنده افزوده که این شرکتها می توانند با استفاده از سلاح و موقعیتهای نظامی خود، دست به قانون شکنی بزنند و در آینده باعث "بی‌نظمی و بی‌ثباتی" خواهند شد.

هشت صبح ابراز امیدواری کرده که با تقویت نیروهای امنیتی کشور و ایجاد "انگیزه‌های لازم برای خدمت به میهن و ملت" در این نیروها، دیگر نیازی به شرکتهای امنیتی خصوصی نباشد. روزنامه تاکید کرده که نیروهای شبه نظامی موسوم به "اربکی" هم که در برخی ولایتها فعال هستند، هم لغو شوند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح تاکید کرده که باید نیروهای امنیتی و به ویژه پلیس هم از لحاظ حرفه‌ای و هم از لحاظ تجهیزات و "فارغ از دخالتهای دیگران" مسئولیتهای خود را به عهده بگیرند تا دیگر نیازی به شرکتهای امنیتی خصوصی نباشد.

چراغ در سرمقاله خود با اشاره به درگیری مسلحانه میان عشایر کوچی و ساکنان منطقه بگرامی در شرق کابل، معضل میان کوچیها و ساکنان محلی در مناطق مختلف کشور را "یک حرکت حساب شده سیاسی" دانسته و نوشته که "حلقات تمامیت‌خواه" در کشور تلاش دارند که از این جنجالها در جهت "برهم زدن امنیت و توازن قومی" استفاده کنند.

این درگیری یک کشته و سه زخمی بجا گذاشت و آنگونه که گفته شده این درگیری در پی کشمکش میان کوچیها و ساکنان محلی بر سر زمین در بگرامی آغاز شد.

به نوشته چراغ، کوچیها سالها از چراگاهها در مناطق مختلف کشور استفاده می کرده اند و ساکنان محلی هم با آنها مشکلی نداشته اند، اما حالا جنجالها میان دو طرف منجر به درگیریهای مسلحانه می‌شود.

چراغ در ادامه سرمقاله خود اسکان کوچیها را گزینه خوبی برای پایان معضل میان آنها و ساکنان محلی دانسته اما افزوده که تا زمانی که عده ای بتوانند از این معضل سود ببرند، نخواهند گذاشت که این طرح عملی شود.

روزنامه دنیا با اشاره به کشف آثار جدیدباستانی در ولایت بامیان در مرکز افغانستان نوشته که تلاشهای وزارت اطلاعات و فرهنگ و سازمان یونسکو برای حفاظت از محلات تاریخی در این ولایت کافی نیست. روزنامه مدعی شده که حتی تحت عنوان ماموریت حفاظت از این محلات "دستبردهایی" هم صورت گرفته است.

اخیرا مقامهای محلی در بامیان اعلام کردند که در اثر کاوشهای باستان‌شناسی در این ولایت آثاری به دست آمده که گمان می‌رود نشانه‌هایی از وجود یک پیکره بزرگ خوابیده بودها در بامیان باشد. زمریالی طرزی، باستان‌شناس افغان که رهبری این کاوشها را به عهده دارد، گفته که یکی از آثار به دست آمده گلی است که احتمالا در پیشانی این پیکره بزرگ نصب شده بوده است.

روزنامه دنیا نوشته که در بامیان محلات زیادی است که در حال حاضر مردم از آنها به عنوان محلات تفریح و سرگرمی استفاده می کنند، اما کسانی هم هستند که در این محلات دست به کاوشهای غیرقانونی می زنند و آثار به دست از این کاوشها را قاچاق می کنند.

روزنامه محلات "کلیگان، چهل برج، نَیَک، تنگی سفیدک و زارین" در منطقه یکه‌اولنگ در غرب مرکز ولایت بامیان را در شمار این محلات دانسته و گفته که دولت برای حفاظت از آثار تاریخی در این محلات توجه لازم نکرده است.

مطالب مرتبط