آمریکا: عاملان حمله به شینوک کشته شدند

جان الن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جان الن گفت حمله ای در روز دوشنبه منجر به مرگ این افراد شد

ناتو می گوید طی حمله ای هوایی طالبانی را که مسئول سقوط یک هلی کوپتر شینوک آمریکایی در روز شنبه بودند کشته است. در سقوط آن شینوک ۳۸ نظامی آمریکایی و افغان کشته شدند.

ژنرال جان الن، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، گفت مسئولان آن حمله روز دوشنبه در حمله یک هواپیمای اف-۱۶ کشته شدند.

ناتو گفت که در این حمله یک فرمانده طالبان و یک شورشی که به سوی هلی کوپتر شینوک ناتو حمله کرده بودند، کشته شدند.

طالبان مسئولیت حمله به هلی کوپتر شینوک را به عهده گرفته بود، هرچند ناتو صریحا این موضوع را تایید نکرد.

ناتو طی بیانیه ای فقط گفت که شورشی کشته شده شلیک کننده پرتابه ای بود که به سقوط شینوک-۴۷ در ولایت وردک در غرب کابل "مربوط بود."

به گفته ارتش آمریکا یک فرمانده طالبان به نام ملا محیب الله که هدایت بیش از ده جنگجوی طالبان را به عهده داشت نیز کشته شد.

بسیاری از کشته ها در سقوط هلی کوپتر اعضای یک گروه از کماندوهای ویژه موسوم به "تیم ششم سیل" بودند. این همان یگانی است که در عملیات کشتن اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده در ماه مه دست داشت.

در سقوط آن شینوک همچنین کماندوهای افغان، یک مترجم غیرنظامی، خدمه نیروی هوایی آمریکا و خدمه شینوک کشته شدند.

ژنرال الن روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون گفت که پس از سقوط هلی کوپتر، نیروهای بین المللی شورشیان را تعقیب کردند و آنها را کشتند.

ژنرال الن همچنین عملیات روز شنبه که به سقوط شینوک منجر را تشریح کرد. او گفت که نیروهای تحت هدایت ناتو درحال تعقیب یک فرمانده طالبان در "تنگه دره" ولایت وردک بودند.

او افزود که هلی کوپتر شینوک برای تعقیب شورشیانی که از نبرد می گریختند اعزام شد.

اما به گفته ژنرال الن شورشیان با یک آر پی جی (راکت انداز) به هلی کوپتر شلیک کردند.

او افزود که نیروهای آمریکایی بعدا طالبان را ردگیری کردند و روز دوشنبه با اف-۱۶ آنها را هدف قرار دادند.

ژنرال الن گفت که تحقیق درباره سقوط شینوک تعیین خواهد کرد که آیا آن هلی کوپتر هدف اصابت سلاح های سبک قرار گرفته بود یا نه.

او گفت: "ما طی یک سال گذشته بیش از دو هزار عملیات شبانه از این نوع انجام داده ایم و این تنها باری است که چنین اتفاقی می افتد."

ژنرال الن گفت آن فرمانده طالبان که در عملیات شنبه هدف گرفته شده بود در حمله هوایی دوشنبه کشته نشد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه همراه با لئو پانتا وزیر دفاع این کشور از پایگاهی هوایی در ایالت دلوور که اجساد ۳۰ نظامی آمریکایی کشته شده در حادثه شنبه به آنجا منتقل شد بازدید کرد.

آمریکا در جنگ افغانستان بیش از پیش به نیروهای ویژه تکیه می کند، و دست به عملیات شبانه علیه رهبران شورشیان و انجام عملیات تجسسی می زند.

حدود ۱۴۰ هزار نیروی خارجی در افغانستان مستقر هستند که علاوه بر نبرد با طالبان، نیروهای محلی را آموزش می دهند.

مطالب مرتبط