شماری از نمایندگان مجلس افغانستان تحصن کردند

Image caption نمایندگان معترض مجلس می گویند، حامد کرزی کمیسیون انتخابات را برای تغییر نتیجه انتخابات پارلمانی تحت فشار قرار داده است

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به تصمیم اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور دست به تحصن زده اند.

روز گذشته حامد کرزی تصمیم گیری در مورد رای دادگاه ویژه و همچنین دادگاه تجدید نظر در مورد نتایج انتخابات پارلمانی را به کمیسیون انتخابات واگذار کرد.

کمیسیون انتخابات نیز قبلا به تشکیل دادگاه ویژه برای بررسی نتایج انتخابات اعتراض کرده بود و بارها تاکید کرده بود که هیچ نهادی غیر از کمیسیون انتخابات نمی تواند در مورد نتایج انتخابات رای صادر کند.

اما به دنبال ادامه ماجرا، بین قوای سه گانه بر سر نتایج انتخابات پارلمانی، کمیسیون انتخابات اعلام کرد که حاضر است رای دادگاه ویژه را بازنگری کند و اگر چنانچه درست بود، نتیجه آن را نیز عملی کند.

نمایندگانی که تحصن کرده اند می گویند، آقای کرزی باید دادگاه ویژه را که از نظر مجلس تشکیل آن غیر قانونی بوده لغو می کرد و به این ترتیب به ماجرای انتخابات پارلمانی افغانستان پایان می داد.

بیشتر نمایندگان معترض، عضو گروه پارلمانی "حمایت از قانون" هستند. این گروه حدود ۲۰۰ عضو دارد اما در تحصن کنونی حدود پنجاه درصد از اعضای آن حضور دارند.

این نمایندگان در مقابل در ورودی مجلس نمایندگان خمیه زده اند، و شب گذشته را نیز در آنجا سپری کردند.

این نمایندگان از مردم نیز خواسته اند که به آنها بپیوندند، صفی الله امین زاده خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید، شماری از مردم نیز در خیمه نمایندگان معترض دیده می شدند.

نمایندگان معترض تاکید دارند که اگر یکی از آنها در نتیجه بررسی دوباره کمیسیون انتخابات مجبور به ترک مجلس شوند، همه آنها به نشانه اعتراض مجلس را ترک خواهند کرد.

این نمایندگان مدعی اند که کمیسیون انتخابات ممکن است زیر فشار شخص رئیس جمهوری، مجبور شود نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

در همین حال شماری دیگر از نمایندگان مجلس، برای جنجال بین قوای سه گانه، با حامد کرزی دیدار کرده اند. در بیانیه ای که از سوی دفتر حامد کرزی در این مورد منتشر شده، جزئیاتی در مورد این دیدار نیامده است.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان و همچنین کمیسیون انتخابات، تاکنون واکنشی به تحصن نمایندگان نشان نداده اند.

مطالب مرتبط