روزنامه های کابل: شنبه، ۲۲ اسد

Image caption ارجاع پرونده انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات - روزنامه افغانستان، علیزاده.

روزنامه های چاپ امروز کابل پس از دو روز تعطیلی، در آغاز هفته به بررسی جنجالهای انتخاباتی و بازگشت پرونده انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات پرداخته اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه، ۱۹ اسد/مرداد با صدور حکمی این پرونده را به کمیسیون ارجاع و صلاحیت تصمیم گیری نهایی را به این کمیسیون واگذار کرد. فضل احمد معنوی گفته است که کمیسیون این پرونده را بررسی می کند.

اما مجلس نمایندگان نتایج انتخابات را قابل بررسی پس از اعلام نتایج نهایی آن نمی داند و دهها عضو مجلس از روز پنجشنبه دست به تحصن در مقابل مجلس زده اند. آنها گفته اند که حکومت می خواهد که بر کمیسیون انتخابات فشار وارد کند تا ترکیب اعضای مجلس را تغییر دهد.

"قانون اساسی پیروز شد"، تیتر اول روزنامه هشت صبح است که در آن نوشته که پس از هشت ماه کشمکش و تنش، پرونده انتخابات دوباره به کمیسیون مستقل انتخابات ارجاع شد. نویسنده مطلب افزوده که هنوز هم کسانی هستند که در پی تغییر نتایج انتخابات هستند.

این روزنامه در سرمقاله خود "مقاومت پارلمان، نهادهای مدنی، احزاب و رسانه ها و همه کسانی که به دفاع و پاسداری از قانون پرداختند" را ستایش برانگیز دانسته و تاکید کرده که پیروزی قانون جنبه شخصی ندارد و این "پیروزی ملی" است.

هشت صبح در ادامه نوشته که بازگشت پرونده انتخابات به کمیسیون انتخابات برای رئیس جمهوری که حکم قانون را تشخیص داد و برای بازگشت این پرونده به مرجع اصلی آن فرمان داد نیز پیروزی است و این موضوع در کارنامه سیاسی او در تاریخ کشور ثبت خواهد شد.

نویسنده افزوده که حالا چشم ها به سوی فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات دوخته شده که جسارت به خرج می دهد و با شمشیر قانون اسطوره زدایی می کند یا این که بر اساس "مصلحت ها" و برای "کسب رضایت چند نفر یا چند جریان قانون شکنی" می کند.

سروش ملت نوشته که پرونده انتخابات پس از پیمودن "یک دور باطل"، حالا به کمیسیون انتخابات به عنوان مرجع اصلی رسیدگی به مسائل انتخاباتی بازگشته است. روزنامه از بررسی این پرونده در دادستانی کل، دادگاه ویژه، دادگاه استیناف و ریاست جمهوری به عنوان "ایستگاههای این روند باطل" یاد کرده است.

روزنامه افزوده که هرچند حامد کرزی، رئیس جمهوری پرونده انتخابات را به کمیسیون انتخابات بازگردانده، اما این کمیسیون با محذوریت هایی مواجه است و تاکید آقای کرزی در فرمان آخرش بر رعایت رای دادگاه در این مورد یکی از محذوریت هاست.

سروش ملت در ادامه نوشته که با وجود این، حالا که تصمیم نهایی در دست کمیسیون انتخابات است، این کمیسیون باید "استقلال و اراده" خود را در چهارچوب قانون به طور عملی به اجرا بگذارد.

روزنامه افغانستان در مقاله ای نوشته که حکم آقای کرزی در مورد واگذاری پرونده انتخابات به کمیسیون انتخابات، به گونه های متقاوتی قابل تفسیر است و این حکم "مسیر دیگری" برای ادامه جنجالهای انتخاباتی ایجاد کرده است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که حکومت و شخص رئیس جمهوری برای ماهها در مورد جنجالهای انتخاباتی برخورد "دوپهلو و مبهم" داشته و حالا نمایندگان به این نظرند که حکومت قصد اجرای رای دادگاه ویژه انتخاباتی به وسیله کمیسیون انتخابات را دارد.

به نظر روزنامه افغانستان بهایی را مردم افغانستان در پای صندوق های رای پرداختند، "سنگین" بوده است و "قانون گریزی، تضعیف نهادهای ملی و بی اعتمادی نسبت به آینده و سوء استفاده دشمنان از وضعیت موجود" بهایی بوده که مردم در برگزاری انتخابات پارلمانی پرداخته اند.

اما چراغ، تحصن نمایندگان مجلس را "مقاومت در برابر تامین عدالت" خوانده و نوشته که چنین مقاومتی خود "بی عدالتی" است و هیچکس حق چنین مقاومتی را ندارد. به باور نویسنده، هر چند افغانستان "سرزمین مصلحت ها است"، اما مقامهای دولتی باید برای ساختن جامعه ای قانونمدار تلاش کنند.

روزنامه افزوده که افغانستان دوران سخت و سرنوشت‌سازی را سپری می کند و مردم از "کشمکش های خلاف قانون و قانونگریزی بعضی مقامات خسته شده اند" و در چنین وضعیتی مردم از مقامهای دولتی انتظار دارند که هر چه زودتر به جنجالهای انتخاباتی پایان دهند تا زندگی مردم به حالت عادی بازگردد.

چراغ در ادامه از همه طرفهای درگیر در ماجرای انتخابات پارلمانی سال گذشته خواسته است که شرایط کشور را درک کنند و به کشمکش های پرهزینه پایان دهند. نویسنده تاکید کرده است که این کشمکش ها به نفع هیچ کسی نیست.

روزنامه دولتی انیس نوشته که "هر سه رکن نظام" صلاحیت تصمیم گیری برای جنجالهای انتخاباتی را به آقای کرزی واگذار کردند و او پس از مشورت با مسئولان این سه قوه، رهبران جهادی و مراجعه به "افکار عمومی که در رسانه ها بازتاب یافته" تصمیم به حل این مشکل گرفته است.

انیس افزوده که ادامه این جنجالها پیامدهای "ناگواری" دارد و بر کاهش اعتماد در میان طرفهای درگیر در این ماجرا اثرگذار است. به نظر این روزنامه، این جنجالها بر جایگاه بین المللی افغانستان و زندگی روزمره مردم عادی این کشور هم اثر می گذارد.

این روزنامه دولتی در ادامه تاکید کرده است که مردم انتظار دارند که همه طرفهای دخیل در این ماجرا باید انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند و کمیسیون مستقل انتخابات هم با کفایت بیشتری برای حل این مشکل و "تامین عدالت و منافع کشور" تلاش کند.

ویسا در سرمقاله خود نوشته که با واگذاری صلاحیت تصمیم گیری از سوی رئیس جمهوری به کمیسیون مستقل انتخابات، "از لحاظ منطقی" جنجالهای انتخاباتی نزدیک به پایان است، اما وضعیت طوری است که جنجالها هنوز هم ادامه دارد و رئیس جمهوری نتوانسته خود را از این جنجالها نجات دهد.

روزنامه افزوده که پیش از این نمایندگان مجلس می گفتند که به جز کمیسیون انتخابات هیچ نهاد دیگری حق تصمیم گیری در مورد مسائل انتخاباتی را ندارد، اما حالا "علیه مسئولان این کمیسیون" اعتراض دارند. نویسنده افزوده که مردم می دانند که ریشه مساله در کجاست و هدف آن چیست.

ویسا به این نظر است که ریشه این جنجالها در "بیرون از کشور" است و شماری از سفارتخانه های خارجی در کابل در این ماجرا دخیل هستند. نویسنده توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده، اما تاکید کرده که افغانها باید در مورد آینده ملت و کشور نباید سهل انگاری کنند.

راه نجات نوشته که پس از ماهها جنجال حالا تصمیم گیری نهایی در مورد جنجالهای انتخاباتی به کمیسیون انتخابات واگذار شده و این مساله ای بود که همه کمیسیون انتخابات و هم مجلس نمایندگان خواستار آن بودند. به نظر نویسنده حالا مسئولیت بزرگی به دوش این کمیسیون گذاشته شده است.

سرمقاله نویس راه نجات تاکید کرده که اکنون این کمیسیون باید "با بررسی دقیق و مسئولانه هر چه زودتر به بحران نقطه پایان بگذارد و دین و تعهد خود را در قبال ملت ادا کند".

مطالب مرتبط