شش حمله انتحاری، ۲۰ کشته و ۳۵ زخمی در ولایت پروان

ساختمان ولایت پروان پس از حمله حق نشر عکس AP
Image caption این یکی از مرگبارترین حملات شورشیان در ولایت پروان بوده است

مقام های امنیتی در افغانستان می گویند، شش مهاجم انتحاری به ساختمان ولایت پروان در شمال کابل حمله کرده و دست کم بیست نفر کشته است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی بی سی گفت که نیروهای امنیتی با مهاجمان درگیر شده و در نتیجه این درگیری که یک ساعت ادامه داشت حدود ۳۵ تن مجروح شده اند.

مسئولان صحی می گویند، بیشتر قربانیان این حادثه غیرنظامیانی هستند که برای اجرای امور روز مره شان به ساختمان ولایت رفته بودند.

این حمله زمانی صورت گرفت که بصیر سالنگی والی پروان با شماری از مقامات افغان در داخل ساختمان ولایت در شهر چاریکار تشکیل جلسه داده بود.

بصیر سالنگی، والی پروان گفته است که شش مهاجم در این حمله سهم داشتند و یکی از آنها بمبهای را که به بدن خود بسته بود، در ورودی ساختمان ولایت منفجر کرد.

آقای سالنگی گفت که پنج مهاجم دیگر وارد محوطه ولایت شده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در جریان درگیری پنج مهاجم دیگر نیز خود را منفجر کرده اند.

نیروی کمکی از کابل برای کمک به محافظان ولایت پروان اعزام شده است.

والی پروان گفت که در اثر درگیری، بخشی از ساختمان ولایت آتش گرفته است.

ولایت پروان از مناطق آرام در شمال کابل است که در سالهای اخیر، شورشیان مسلح در آن نفوذ چندانی نداشته اند. اما اخیرا خشونتها در بخشهای از این ولایت نیز گسترش یافته است.

حق نشر عکس AP
Image caption بصیر سالنگی، والی پروان در زمان حمله در ساختمان ولایت حضور داشت

پیشتر، لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفت که حداقل پنج انفجار در جریان این درگیری ها صورت گرفته است.

مقام های امنیتی می گویند هدف این حمله بصیر سالنگی والی پروان بوده است.

آقای سالنگی از فرماندهان ارشد جمعیت اسلامی و از افراد نزدیک به احمدشاه مسعود فرمانده فقید مجاهدین بوده است.

بعد از ژنرال داوود داوود فرمانده، ارشد پلیس در شمال و مولانا سید خیلی فرمانده پلیس ولایت قندوز و همچنین شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار که در ماه های اخیر در حوادث جداگانه کشته شدند، آقای سالنگی مهم ترین چهره نظامی وابسته به جمعیت اسلامی و اتحاد شمال است که هدف حمله قرار می گیرد.

پیش از این عده ای از رهبران گروه های مجاهدین از جمله یونس قانونی رئیس پیشین مجلس و امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی، هشدار داده بودند که چهره های چون عطا محمد نور والی بلخ، بصیر سالنگی والی پروان و شماری دیگر در فهرست کسانی است که طالبان می خواهند آنها را از صحنه سیاسی افغانستان حذف کنند.

مطالب مرتبط