ناتو: حملات شورشیان افغان، ۲۰ درصد کاهش یافت

طالبان، بایگانی حق نشر عکس afp
Image caption ناتو در حالی از کاهش حملات شورشیان خبر داده که آنها بیشتر به حملات سازمان یافته بر مراکز دولتی روی آورده اند

نیروهای ناتو در افغانستان گفته اند که حملات سازمان یافته شورشیان در نیمه اول سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است.

این آمار در حالی منتشر شده که در ماه های اخیر طالبان به ادارات مهم دولتی حمله کرده چند تن از مقامهای ارشد حکومت افغانستان را از پا در آورده اند.

نیروهای ناتو مدعی هستند که در ماه های اخیر طالبان توانایی جنگ رو در رو را از دست داده اند و تلاش کرده اند بیشتر با کارگذاری بمب های کنار جاده ای به غیرنظامیان آسیب برسانند.

هر چند ناتو حملات طالبان را یک تهدید می داند ولی مدعی است که آنها حمایت مردمی را از دست داده و موفق به بازپس‌گیری مناطق از دست داده خود نشده اند.

کارستن جاکوبسون، سخنگوی ناتو در یک نشست خبری در کابل گفت که در نتیجه عملیات نظامی ناتو، بسیاری از شبکه های شورشیان متلاشی شده و میزان حملات آنها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

سخنگوی ناتو گفت: "حملات سازمان یافته شورشیان در نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۰، کاهش ۲۰ درصدی داشته است. بسیاری از جنگجویان شورشی دست از جنگ کشیده اند ولی آن عده که به جنگ ادامه می دهند، غیرنظامیان بی گناه افغان را هدف قرار می دهند و مرتکب یک عمل غیرانسانی و غیراسلامی می شوند. موضع آیساف (نیروهای بین المللی یاری امنیتی) در این زمینه روشن است و خود را برنده می دانیم."

این ادعا در حالی مطرح می شود که شورشیان در ماه های اخیر شدیدترین حملات خود را در ولایات مختلف از جمله کابل به راه انداختند.

حق نشر عکس bbc
Image caption سخنگوی ناتو دلیل کاهش حملات شورشیان را افزایش توانایی نیروهای مسلح افغانستان دانسته است

تنها در پی حمله شش مهاجم انتحاری و گروهی از افراد مسلح در روز یکشنبه، ۲۳ اسد/مرداد، به دفتر والی پروان در شمال کابل، ۲۰ تن کشته و ۳۵ نفر دیگر زخمی شدند.

از اوائل سال جاری میلادی چندین مقام بانفوذ دولت و از جمله احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهوری و رئیس شورای ولایتی قندهار، ژنرال داوود داوود فرمانده پلیس حوزه شمال، فرماندهان پلیس تخار، قندهار و قندوز و شهردار قندهار در حملات جداگانه طالبان کشته شده اند.

شماری از کارشناسان نظامی در افغانستان اظهارات سخنگوی نیروهای ناتو در این کشور، در مورد "کاهش حملات سازمان یافته طالبان" را دقیق نمی دانند.

ژنرال امرالله امان، آگاهان مسائل نظامی در افغانستان معتقد است که اظهارات جاکوبسون، چندان معتبر نیست.

به باور آقای امان، طالبان امسال نه تنها در حملات خود شکست نخورده، بلکه توانسته اند با نفوذ در ولایات میدان-وردک و لوگر خود را به دروازه های کابل برسانند.

براساس گزارشها، از اوائل امسال تا کنون نزدیک به ۴۰۰ سرباز خارجی در افغانستان کشته شده اند.

در یک گزارش دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) آمده است که تنها در شش ماه اول سال جاری میلادی نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی افغان کشته شده اند که نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۰، پانزده درصد افزایش را نشان می دهد. در این گزارش دلیل اصلی تلفات غیرنظامیان، انفجار بمب های دست ساز و حملات انتحاری سازمان یافته شورشیان خوانده شده است.

مطالب مرتبط