روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۴ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی جنجالهای انتخاباتی و همکاری های استراتژیک آمریکا و افغانستان پرداخته اند.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود هفته جاری را برای آینده سیاسی افغانستان "تعیین کننده" خوانده و نوشته که در این هفته مشخص خواهد شد که حاکمیت قانون، مردمسالاری، حاکمیت ملی و اراده مردم پیروز خواهد شد یا "فساد اداری، زورمداری و اراده سفارتخانه های خارجی".

روزنامه افزوده که در این هفته کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم خود را در مورد نتایج انتخابات بحث برانگیز پارلمانی افغانستان اعلام خواهد کرد و انتظار مردم در این مورد به پایان خواهد رسید. به نظر نویسنده، نیروهایی هستند که تلاش دارند بر این تصمیم کمیسیون اثر بگذارند.

سرنوشت به این باور است که اگر کمیسیون انتخابات رای دادگاه را به اجرا بگذارد، نه تنها قانون را عملی کرده، بلکه حاکمیت ملی، مردمسالاری و اراده مردم را هم در نظر گرفته است، اما اگر تصمیم دیگری بگیرد، در قطار افراد "مفسد و محافل وابسته به سفارتخانه های خارجی" شمرده خواهد شد.

هشت صبح در مطلبی نوشته که آقای کرزی با واگذاری صلاحیت تصمیمگیری در مورد پرونده انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات، "بزرگترین گام را در راه احیای دموکراسی" در کشور برداشت. هر چند به نظر روزنامه، این گام پس از "نمایش قدرت" برداشته شده است.

نویسنده افزوده که آقای کرزی پیش از این پای برخی نهادهای دیگر را به کشمکش‌های انتخاباتی کشاند و "اعتبار آنها را زیر سوال برد". مقاله‌نویس هشت صبح به این باور است که با بیرون شدن پرونده انتخابات از دست دادستانی کل و دادگاه عالی، این دو نهاد در بحران انتخابات انتخاباتی "بازنده" شدند.

نویسنده به این باور است که با گردش پرونده انتخابات میان نهادهای مختلف و در نهایت احاله آن به کمیسیون انتخابات، آقای کرزی نشان داد که به جز او کسی دیگر "حرف اول و آخر را نمی‌زند". به باور مقاله‌نویس هشت صبح، این قدرت نمایی "اقتدارگرایی" رئیس جمهوری را نشان داد.

ماندگار کشمکش میان حکومت و مجلس نمایندگان بر سر نتایج انتخابات را "جنگ تمام عیار" خوانده و افزوده که با صدور حکم تازه آقای کرزی، این کشمکش‌ها وارد مرحله تازه‌ای شده و هیچ کسی در فکر "فرار یا عقب‌نشینی" در جنجال‌ها نیست و هر دو طرف به دنبال برد هستند.

نویسنده ماندگار همچنین نوشته که حالا همه نگاهها به سوی فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات دوخته شده تا ببینند که او چه کاری در این مورد می‌کند. به نظر نویسنده، آقای معنوی تا حالا "با ادعاهای بلند و بالا" به کارش ادامه داده، ولی حالا "موضعی کاملا تازه" در پیش گرفته است.

ماندگار اظهارات اخیر آقای معنوی در گفتگو با بی‌بی‌سی را، که تغییر ترکیب کنونی مجلس را محتمل دانسته، نقد کرده و نوشته که این اظهارات خلاف گفته قبلی او است که گفته بود تغییر ترکیب اعضای مجلس "خیال است و محال است و جنون".

ماندگار در ادامه تاکید کرده است که اوضاع دشوار و حساس کنونی کشور نیازمند آن است تا "طرفها، گروهها، مجریان امور و رهبران احزاب با هوشیاری لازم با اوضاع برخورد کنند و برای برون رفت از بحران و بن‌بست فعلی صادقانه تلاش کنند".

سروش ملت با اشاره به همکاری‌های استراتژیک آمریکا و افغانستان، پرسیده که بالاخره این همکاریها بر اساس "پیمان استراتژیک" یا یک "اعلامیه" سامان خواهد یافت. روزنامه با تاکید بر ضرورت چنین همکاریها، نوشته که آمریکا باید بر اساس یک توافقنامه استراتژیک ملزم به تعهدهای مشخصی در زمینه بازسازی و زیرساختهای افغانستان شود.

پیش از این مقامهای افغان گفته اند که دو کشور بر اساس "پیمان استراتژیک" همکاریهای درازمدت خواهند داشت و موضوع یکی از بندهای اصلی آن ایجاد پایگاههای دایمی آمریکا در افغانستان خواهد بود، اما اخیرا سفیر آمریکا در کابل گفته است که گفتگوها در این مورد در مراحل اولیه قرار دارد و به عوض پیمان، دو کشور به تصویب یک "اعلامیه" اکتفا خواهند کرد.

سروش ملت باور دارد که آمریکایی‌ها علاقمند "حضور بی‌درد سر" در افغانستان هستند، اما نویسنده توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است. روزنامه تاکید کرده که در شرایط کنونی افغانستان نیازمند ادامه کمکهای جامعه جهانی و به ویژه آمریکا در زمینه‌های نظامی و اقتصادی است.

روزنامه هشدار داده است که اگر جامعه بین‌المللی افغانستان را تنها بگذارد، این کشور بار دیگر به "کانون انارشیسم سیاسی، جنگهای داخلی و تروریسم بین‌المللی" تبدیل خواهد شد – امری که به نظر سروش ملت، مایه نگرانی مردم افغانستان و جامعه جهانی است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود بر آموزش و تجهیز نیروهای مسلح افغانستان تاکید کرده و نوشته که با محقق نشدن وعده‌های جامعه جهانی در این زمینه، حالا این نگرانی وجود دارد که پس از خروج تدریجی نیروهای خارجی از این کشور، این امر بر وضعیت امنیتی افغانستان اثر منفی بجا بگذارد.

روزنامه با اشاره به اعلام آمادگی ترکیه برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، نوشته که در صورت عدم توجه کشورهای غربی در این مورد، حکومت آقای کرزی می‌تواند از "گزینه‌های منطقه ای" برای تقویت نیروهای مسلح کشور استفاده کند.

اراده اما تاکید کرده که این کار نیازمند اتکا به "منابع افغانی" و مبارزه جدی با فساد و تقویت پایه‌های اقتصادی کشور است. به نظر نویسنده، در صورتی که وضعیت اقتصادی کشور همچنان "نابسامان" باشد، بعید است که دولت افغانستان بدون کمک مستقیم خارجی بتواند پاسخگوی نیازمندی‌های امنیتی و اقتصادی کشور باشد.

مطالب مرتبط