تشکیل ائتلاف 'اصلاح طلبان' در مجلس افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption تنش ها میان مجلس نمایندگان و حکومت در ماه‌های اخیر تشدید شده است

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از شکل گیری یک ائتلاف جدید به نام "اصلاح طلبان" در مجلس نمایندگان خبر داده اند.

سید حسین عالمی بلخی، از اعضای این ائتلاف می گوید که هدف آنها ایجاد هماهنگی میان نمایندگان معترض و حکومت است تا راه حلی برای جنجال های بوجود آمده از انتخابات پارلمانی پیدا شود.

آقای بلخی به بی بی سی گفت که دست کم هفت گروه پارلمانی و شماری از نمایندگان به شکل انفرادی به ائتلاف "اصلاح طلبان" پیوسته اند.

این ائتلاف هنوز رسما اعلام موجودیت نکرده است اما آقای بلخی می گوید که اعضای آن احتمالا به یکصد و پنجاه نفر خواهد رسید.

این دومین ائتلاف بزرگ در داخل مجلس نمایندگان است که پس از ائتلاف "حمایت از قانون" تشکیل می شود.

ائتلاف "حمایت از قانون" که شماری از نمایندگان بانفوذ مجلس از جمله یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان در آن عضویت دارند، نقش اصلی را در اعتراض های اخیر به تصامیم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی داشته است.

این افراد ظرف یک هفته اخیر، در برابر پارلمان افغانستان دست به تحصن زده و راه پیمایی کرده اند.

آنها به تصمیم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعتراض دارند که شصت و دو نفر از اعضای کنونی مجلس نمایندگان را به تقلب در انتخابات متهم کرده و خواستار سلب عضویت آنها در مجلس شد.

برخی از اعضای ائتلاف "حمایت از قانون" ادعا کرده اند که ائتلاف جدید پارلمانی "اصلاح طلبان" با پیشتبانی حکومت ایجاد شده و در پی تقویت موضع حکومت در پارلمان هستند.

اما اعضای ائتلاف "اصلاح طلبان" این ادعا را تکذیب کرده اند.

در بیش از شش ماه اخیر، میان حکومت افغانستان و مجلس نمایندگان تنشهای زیادی وجود داشته و باعث شده که همکاری میان این دو نهاد معتبر دولتی افغانستان عملا آسیب ببیند.

مطالب مرتبط