روزنامه های کابل: چهارشنبه 26 اسد

چگونگی پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا و جنجالهای انتخابات پارلمانی افغانستان از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح مطلبی را از زلمی خلیلزاد، سفیر سابق آمریکا در کابل در مورد "همکاری استراتژیک آمریکا با افغانستان" چاپ کرده است.

آقای خلیلزاد در این مطلب ایجاد اینگونه همکاری میان افغانستان و آمریکا را به سود افغانستان دانسته اما تاکید کرده است که مردم افغانستان و رهبران این کشور باید در مورد آن تصمیم نهایی بگیرند.

در این مطلب آقای خلیلزاد نوشته: شرط واشنگتن برای یک پیمان استراتژیک واضح است: تروریستان نباید مجددا در منطقه به قدرت دست یابند... و اتفاق نیک این است که این شرایط با منافع ملی افغانستان کاملا وفق دارد. افغانها که خود قربانی تروریسم بوده اند، هیچ گاهی نمی خواهند کشورشان میدان بازی ایدیولوژی های افراطی و ضد غربی شود."

روزنامه سروش ملت به جنجالهای انتخابات پارلمانی افغانستان پرداخته و نوشته که "نامزدهای معترض" و "نمایندگان پیروز" عملا شهر کابل را به دو بخش تبدیل کرده و دست به هرج و مرج می زنند.

این روزنامه نوشته که بخشهای غربی شهر کابل و اطراف ساختمان پارلمان افغانستان "در اختیار نمایندگان پیروز است و گوشه های از مرکز و شرق کابل نیز در نا آرامی ها و التهابات ناشی از اعتراضات نامزدهای معترض محصور است."

سروش ملت افزوده که در میان این همه گروه های متفاوت مخالف و موافق، اخیرا گروه تازه ای به نام "ائتلاف اصلاح طلبان" در پارلمان افغانستان تشکیل شده است که از احاله پرونده انتخابات به کمیسیون انتخابات افغانستان حمایت می کند.

روزنامه ماندگار، منتقد حکومت، از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده که به باور نویسنده، برای تغییر نتایج انتخابات پارلمانی براساس منافع خودش، کمیسیون انتخابات را زیر فشار قرار داده است.

این روزنامه نوشته که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز تقلب گسترده صورت گرفت، اما در آن زمان، هیچ دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به این تخطی ها تشکیل نشد چون به نوشته روزنامه، در آن زمان رسیدگی به تقلب های انتخاباتی "به مصلحت نظام خوانده نشد."

ماندگار افزوده که حالا چون آقای کرزی از نتایج انتخابات راضی نیست، به تحقیق در مورد تقلب های انتخاباتی پافشاری دارد و با توجه به اینکه ایجاد دادگاه ویژه، فضای سیاسی افغانستان به شدت بحرانی کرده، اما حالا کسی به فکر "مصلحت نظام" نیست.

روزنامه دولتی انیس در آستانه تجلیل از سالروز استقلال افغانستان و به همین بهانه، خواستار پایان دادن به جنگ و مصالحه در افغانستان شده است.

این روزنامه نوشته است که ارج گذاشتن به "قهرمانان و شهدای راه آزادی" تنها از راه مصالحه امکان پذیر است.