اختلاف نهادهای مدنی افغان بر سر حضور طالبان در اجلاس 'بن دوم'

حبیب‌الله رفیع
Image caption حبیب‌الله رفیع، شورای عالی صلح را متهم کرد که برای پیوستن طالبان به روند صلح تلاش کافی نکرده است

شماری از نهادهای مدنی در افغانستان خواستار حضور گروه طالبان در اجلاس بین‌المللی "بن دوم" شده‌اند.

این اجلاس در پنجم دسامبر سال جاری در شهر بن آلمان با حضور نمایندگان بیش از ۹۰ کشور در باره مسائل امنیتی، اقتصادی و روابط افغانستان با جامعه جهانی، برگزار خواهد شد.

پیش از این مقامهای دولت افغانستان گفته‌اند که از جانب این کشور تنها یک هیات رسمی به نمایندگی از دولت این کشور در اجلاس بن شرکت خواهد کرد و از طرف احزاب سیاسی و گروههای شورشی هیچ کسی به طور مستقل شرکت نخواهد کرد.

رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل هم گفته است که در این اجلاس، جایی برای طالبان نیست.

اما حالا بیش از چهل نهاد مدنی در همایشی در کابل، بر حضور گروه طالبان در اجلاس "بن دوم" تاکید کرده و گفته‌اند که شرکت این گروه در این نشست می‌تواند بر تامین صلح در افغانستان کمک کند.

این نهادها، که کمتر شناخته شده‌اند، گفته‌اند که در چهارچوب تشکیلاتی موسوم به "جرگه هماهنگی نهادهای مدنی" فعالیت دارند و این جرگه با برگزاری همایش اعضای آن در روز شنبه (۲۹ اسد/مرداد)، رسما اعلام موجودیت کرده است.

عبدالستار سعادت یکی از مسئولان این جرگه در این همایش گفت که اگر نمایندگان احزاب سیاسی و مخالفان سیاسی حکومت در نشست بن شرکت کنند، در آن صورت باید از طالبان هم برای شرکت در این اجلاس دعوت شود.

آقای سعادت افزود که اگر طالبان برای شرکت در این نشست دعوت شوند، آنها "احساس خودی" خواهند کرد و این امر به روند صلح در افغانستان کمک خواهد کرد.

سائره شریف، یکی دیگر از فعالان این نهادهای مدنی گفته است که اگر طالبان در این نشست حضور نداشته باشند، این نشست "ناقص" خواهد بود و نتیجه خوبی به دست نخواهد داد.

حبیب‌الله رفیع، پژوهشگر و نویسنده که از جانب جرگه هماهنگی نهادهای مدنی صحبت می‌کرد، شورای عالی صلح را متهم کرد که برای پیوستن طالبان به روند صلح تلاش کافی نکرده است. او همچنین تاکید کرد که موضوعهای مورد بحث در اجلاس "بن دوم" هم باید از قبل مشخص و برای همگان اعلام شود.

این در حالی است که طالبان تا حال به هیچ نوع دعوت مصالحه و گفتگو پاسخ مثبت نداده و اخیرا به حملات مسلحانه خود افزوده اند. گروه طالبان آغاز هر نوع گفتگو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از افغانستان کرده اند.

حق نشر عکس bbc
Image caption نعیم نظری معتقد است که تنها قربانیان خشونت‌هایی که عامل آن طالبان هستند، می‌توانند در مورد آینده این گروه تصمیم بگیرند.

در همین حال شماری دیگر از نهادهای مدنی افغانستان تصمیم‌گیری در مورد حضور طالبان در نشست‌هایی که در باره مسائل مهم کشور در آن صحبت می‌شود را مربوط به ملت افغانستان دانسته‌اند.

محمد نعیم نظری، رئیس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان، که بیش از هفتاد نهاد مدنی در آن عضویت دارند، گفته است که این تنها قربانیان جنگ و شهروندان کشور هستند که در مورد کسانی که مرتکب "جنایت" شده‌اند، تصمیم می‌گیرند.

آقای نظری به بی‌بی‌سی گفت: "طالبان نیروی تخطی‌گر فراتر از جنگسالار هستند. تخطی‌هایی که آنها انجام داده‌اند، اثر بسیار گسترده‌ای در سطح ملی داشته و آنها حتی در سطح منطقه‌ای و جهانی مرتکب تخطی‌های گسترده شده‌اند."

اجلاس "بن دوم" یکی از مهم‌ترین نشست‎های بین‎المللی در باره افغانستان خواهد بود که در آن، در باره مسائل مهمی مانند، مبارزه با تروریسم و میکانیسم حمایت جامعه جهانی از دولت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط