روزنامه های کابل: شنبه، ۲۹ اسد

Image caption جنجالهای انتخاباتی در افغانستان، روزنامه افغانستان-علی‌زاده.

حمله مهاجمان انتحاری به دفتر شورای بریتانیا در کابل سالروز استقلال افغانستان و جنجالهای انتخاباتی در این کشور، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل هستند.

ماندگار در سرمقاله خود حمله مهاجمان انتحاری طالبان به شورای فرهنگی بریتانیا را "پر رمز و راز" دانسته و نوشته که این حمله با حمله های سابق طالبان متفاوت بوده و زمان و مکان آن به طور دقیقی حساب شده بوده است.

روز جمعه، ۲۸ اسد/مرداد، مطابق سالروز استقلال افغانستان از بریتانیا در ۱۲۹۸ خورشیدی، ۹ مهاجم به شوری فرهنگی بریتانیا حمله کردند و در نتیجه آن ۱۲ تن کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته اند.

به نظر ماندگار برخی کشورها افغانستان را به عنوان میدان مبارزه برای منافع خود انتخاب کرده اند و این کشورها تلاش دارند که از راههای گوناگون به یک دیگر ضربه بزنند. نویسنده اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

ماندگار باور دارد که این حمله می تواند به رد شایعاتی کمک کند که گفته می شود محافلی وابسته به دولت بریتانیا با همکاری پاکستان در حملات طالبان در افغانستان دست دارد.

سرنوشت در مطلب مشابهی نوشته که حمله به شورای بریتانیا بیشتر ریشه در رقابت خارجی ها در افغانستان دارد و کشورهایی که برای مبارزه با تروریسم با هم متحد شده اند، به طور پنهانی با هم به طور گسترده ای رقابت دارند. روزنامه تاکید کرده که تعداد کسانی که چنین فکر می کنند، کم نیستند.

روزنامه به این باور است که بریتانیا این تصور را داشته که دیگر مردم افغانستان این کشور را مانند بریتانیای سابق نمی دانند و بریتانیا "از طریق پاکستان" با طالبان هم به نحوی ارتباط دارد، اما حمله روز جمعه چیز دیگری را بیان کرد.

به نظر سرنوشت، رقیبان بریتانیا با سازمان دادن این حمله، خواستند نشان بدهند که طالبان، این کشور را هنوز هم مانند همان بریتانیای ۹۲ سال پیش می دانند که در جنگ سوم افغان و انگلیس شرکت داشت و در نهایت این جنگ منجر به استقلال افغانستان شد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تاکید کرده است که افتخارات گذشته و به ویژه سالروز آزادی افغانستان "نباید فراموش شود". روزنامه افزوده که جشن استقلال افغانستان باید به عنوان یک جشن ملی و با شکوه هرچه بیشتر در سراسر کشور برگزار شود.

به باور این روزنامه، برگزاری این جشن از یک سو برای تحکیم استقلال، وحدت ملی و هویت ملی افغانستان اهمیت دارد و از سوی دیگر برای تعیین میزان پیشرفت کشور از گذشته تا حال و مشخص کردن چشم اندازهای آینده مهم است.

سردبیر روزنامه افغانستان انتقاد کرده است که برگزاری جشن استقلال در داخل کاخ وزارت دفاع و تنها با حضور مقامهای دولتی و بدور از حضور مردم، این جشن را "کمرنگ" و دستاوردهای ۲۸ اسد (مرداد) سال ۱۲۹۸ خورشیدی را "اندک جلوه می دهد".

حفیظ الله زکی تاکید کرده است که از لحاظ امنیتی، ناتوانی دولت در تامین امنیت جشن آزادی کشور برای مردم قابل قبول نیست. به نظر نویسنده، اگر نیروهای داخلی و خارجی نتوانند امنیت یک مراسم را در پایتخت تامین کنند، توانایی آنها در تامین امنیت سراسر کشور در نزد مردم زیر سوال خواهد رفت. روزنامه دنیا برگزاری مراسم "محدود" برای جشن استقلال افغانستان را مایه تاسف دانسته و تاکید کرده که دولت مسئولیت دارد که زمینه برگزاری این جشن در فضای آزاد را فراهم کند تا مردم بدون ترس در آن شرکت کنند.

نویسنده افزوده که هرچند "دشمنان استقلال مردم افغانستان" تلاش دارند که به هر شکلی که شده نظام کنونی را براندازند و به همین دلیل برگزاری جشن آزادی کشور برای آنها مانند "کوهی" در برابر رسیدن آنها به اهداف شان است.

دنیا در ادامه تاکید کرده است که دولت و ملت افغانستان باید در کنار مبارزه مسلحانه با دشمن، مبارزه "روان‌‌‌‌‌‌‌‌شکنانه" را هم به راه اندازد و به باور نویسنده، برگزاری جشن آزادی کشور در فضای باز یکی از مصادیق ابن نوع مبارزه است.

شماری از روزنامه های کابل در شماره امروز خود به بررسی جنجالها بر سر نتایج انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور ۱۳۸۹ افغانستان پرداخته اند.

دادگاه ویژه انتخابات ۶۲ عضو کنونی مجلس را فاقد صلاحیت عضویت در مجلس اعلام کرده و اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری پرونده انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات محول کرده است. مسئولان این کمیسیون گفته اند که تصمیم خود را در باره انتخابات در هفته جاری اعلام خواهند کرد.

هشت صبح اظهارات اخیر مقامهای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در باره قطعی شدن تغییر در نتایج انتخابات پارلمانی را مهم دانسته و از قول یکی از مسئولان این کمیسیون که نخواسته نامش فاش شود، نوشته که ممکن است "نزدیک به ده عضو مجلس نمایندگان تغییر کنند".

این منبع به هشت صبح گفته که نزدیک به ده عضو کنونی مجلس جای خود را به کسانی خواهند داد که پیش از این آرای متعلق به آنها از سوی کمیسیون بررسی شکایات انتخابات باطل اعلام شده و اخیرا از سوی دادگاه ویژه انتخاباتی پیروز شناخته شده اند.

این روزنامه در مطلب دیگری نوشته که فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات "عقب نشینی" می کند. به نظر نویسنده، آقای معنوی که پیش از این گفته بود "تغییر نتایج انتخابات محال است و جنون"، حالا دست به تغییر آن می زند و در نتیجه دچار تناقض گویی شده است.

روزنامه سروش ملت نوشته که تغییر نتایج انتخابات شدت یافتن کشمکش ها و جنجالهای انتخاباتی را در پی خواهد داشت – چیزی که به تغبیر نویسنده برای افغانستان "بسیار خطرناک" خواهد بود و می تواند بار دیگر آتش "جنگ های داخلی" را در میان مردم شعله ور کند.

به نظر نویسنده سروش ملت، از یک سو نمایندگان مجلس با سرسختی با تغییر نتایج انتخابات مخالفت کرده اند و از سوی دیگر کمیسیون انتخابات تصمیمی اتخاذ خواهد کرد که قوه مجریه مکلف به اجرای آن خواهد بود و در نتیجه کشمکش و بحران در کشور بیشتر خواهد شد.

راه نجات در سرمقاله خود نوشته که حالا کشمکش ها بر سر نتایج انتخابات پیچیده تر از گذشته شده و جناح های مختلف هم بیشتر به "رجزخوانی" در این مورد می پردازند. نویسنده افزوده که در پی این جنجالها در این روزها در میان مردم نوعی نگرانی و تشویش روانی پیدا شده است.

روزنامه افزوده که فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات در یک مهمانی شبانه به شماری از نمایندگان مجلس گفته است که او "مجبور" به تغییر نتایج انتخابات شده است و از سوی دیگر به بعضی از نمایندگان گفته که بخشی از حکم دادگاه ویژه پذیرفته خواهد شد.

به نظر راه نجات، این اظهارات آقای معنوی هم تا حدی به جنجالها دامن زده است. نویسنده در ادامه تاکید کرده است که مسئولان امر بایدهر چه زودتر به این "بحران" پایان دهند و براساس قانون تصمیم حل مشکلات در این مورد بگیرند.

مطالب مرتبط