بازداشت چهار نفر در ارتباط به حمله به مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل

نیروهای امنیتی در بیرون مرکز فرهنگی بریتانیا پس از وقوع حمله حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند

امنیت ملی افغانستان از بازداشت چهار نفر به اتهام دست داشتن در حمله روز جمعه به مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل خبر داده است.

در این حمله ۱۲ نفر، به شمول ۸ مامور امنیتی و ۴ مهاجم کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

لطف‌الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان، به خبرنگاران گفت که افراد بازداشت‌شده، شهروندان افغان هستند که با گروه‌های شورشی در پاکستان ارتباط داشته‌اند.

آقای مشعل گفت که این افراد در راه‌اندازی چندین حمله مرگبار دیگر نیز در کابل نقش داشته‌اند، از جمله، حمله به بیمارستان نظامی کابل و یک مرکز خرید در مرکز شهر که چندین کشته و زخمی برجا گذاشته بود.

امنیت ملی افغانستان همچنین خبر داده است که این افراد قصد داشتند همزمان با حمله به مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل، اهداف دیگری را در نیز در این شهر مورد حمله قرار دهند که به گفته آقای مشعل، از آن جلوگیری شده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

این حمله با یک بمبگذاری انتحاری در نزدیک ورودی ساختمان مرکز فرهنگی بریتانیا، حوالی ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز شد و پس از آن، افراد مهاجم تا چندین ساعت با نیروهای امنیتی در اطراف این محل درگیر شدند.

روز جمعه با سالگرد کسب استقلال افغانستان از بریتانیا در سال ۱۹۱۹ مصادف است و در حال حاضر نیز واحدهایی از ارتش بریتانیا به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی ناتو در افغانستان حضور دارند.

به گزارش برخی خبرگزاری‌ها، طالبان در تماس با آنها گفته است که عملیات روز جمعه به مناسبت سالگرد استقلال افغانستان سازمان داده شده بود.

احتمال دارد که طالبان با این عملیات، در نظر داشته‌اند به اقدامی نمادین علیه حضور بریتانیا در این کشور دست زده باشند.

مرکز فرهنگی بریتانیا یک نهاد مستقل است که دولت بریتانیا بخشی از منابع مالی آن را تامین می‌کند.

مطالب مرتبط