افغانستان مواد نفتی روسی وارد می کند

انوارالحق احدی حق نشر عکس Getty
Image caption آقای احدی گفت که دولت بر واردات و بازار نفت در کشور نظارت خواهد کرد.

مقامهای افغانستان و روسیه توافقنامه ای امضا کرده اند که براساس آن افغانستان می تواند سالانه تا نیم میلیون تن مواد نفتی از روسیه بخرد.

اخیرا بهای مواد نفتی در بازارهای داخلی افغانستان افزایش یافته است و دولت این کشور برای کاهش بهای مواد نفتی به شدت تحت فشار است. در پی مطرح شدن انتقادهای شدید از دولت افغانستان در این زمینه، انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع به روسیه سفر کرد تا دولت این کشور را قانع به صدور مواد نفتی به افغانستان کند.

آقای احدی که تازه از این سفر بازگشته به خبرنگاران گفت که او توافقنامه ای را با وزیر نفت روسیه امضا کرده که بر اساس آن دولت و بازرگانان افغان می توانند سالانه تا نیم میلیون تن مواد نفتی از روسیه به افغانستان وارد کنند.

وزیر تجارت و صنایع افغانستان افزود که بر اساس این توافقنامه، روسیه در فروش مواد نفتی به افغانستان در هر بشکه پنج تا هفت دلار تخفیف در نظر خواهد گرفت.

آقای احدی تاکید کرد که دولت نظارت دقیق و شفافی بر ورود و فروش مواد نفتی وارده از روسیه خواهد داشت.

او افزود: "بر اساس این موافقتنامه ما می فهمیم که چه مقدار مواد نفتی از طرف روسیه می آید، به چه قیمت خریده می شود، هزینه انتقال آن چه مقدار است و چه وقت می رسد." پیش از این دولت افغانستان برای جلوگیری از افزایش بی رویه بهای مواد نفتی در این کشور بهای مشخصی تعیین کرده بود، اما بهای تعیین شده در بازارها در عمل رعایت نمی شود.

حق نشر عکس xinhua
Image caption اخیرا بهای مواد نفتی در افغانستان افزایش یافته است.

انوارالحق احدی همچنین گفت که سی تا چهل هزار تن از مواد نفتی که بر اساس این توافقنامه از روسیه وارد افغانستان خواهد شد، به وسیله نهادهای دولتی افغانستان وارد و به بازار عرضه خواهد شد. به گفته او، این امر دولت را در امر نظارت بر بازار کمک می کند. وزیر تجارت و صنایع افغانستان افزود که قرار است در آینده توافقنامه های مشابهی با کشورهای ترکمنستان و ایران هم امضا کند.

این درحالی است که هفته پیش علیرضا ضیغمی معاون وزیرنفت ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته بود که ایران به زودی صدور گازوئیل/دیزل و بنزین به افغانستان را آغاز خواهد کرد. آقای ضیمغمی در این گفت و گو تصریح کرده بود که بر اساس توافقی که بین ایران و افغانستان صورت گرفته روزانه سه میلیون لیتر گازوئیل به افغانستان صادر خواهد شد.

آنگونه که آقای ضیغمی گفته است، قرار است ایران سالانه ۲ میلیون تن بنزین و گازوئیل به افغانستان صادر کند.

افغانستان برای مصارف نظامی و غیرنظامی خود سالانه به بیش از سه میلیون تن مواد نفتی نیاز دارد که در حال حاضر عمدتا به وسیله بخش خصوصی از کشورهای ایران، ترکمنستان و برخی کشورهای دیگر بدون نظارت دولت وارد این کشور می شود.

به گفته وزیر تجارت افغانستان، بخشی از این مواد، قاچاقی وارد بازارهای افغانستان می شود و کیفیت بیشتر آن هم پایین است.

واردات قانونی فراورده های نفتی نیز گاهی با مشکلاتی همراه بوده است. سال گذشته ایران صدها تانکر حامل مواد نفتی بازرگانان افغان را در مرزهای شرقی خود متوقف کرد.

مقامهای دولت ایران دلیل توقف این تانکرها را جلوگیری از ورود مواد نفتی برای استفاده نظامیان خارجی مستقر در افغانستان عنوان کردند.

دولت افغانستان و نیروهای خارجی در پاسخ به این اظهارات مقامهای ایرانی گفتند که مواد نفتی وارداتی از ایران مورد استفاده نظامیان خارجی قرار نمی گیرد.

مطالب مرتبط