'اهالی هلمند دو طالب را با سنگ کشتند'

هلمند حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این نخستین بار است که قتل دو طالب به دست مردم خشمگین محل گزارش می شود

گزارش‌های رسیده از هلمند در جنوب افغانستان حاکیست که دو تن از شورشیان مسلح مربوط به گروه طالبان، از سوی مردم محل به ضرب سنگ و چوب کشته شدند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند در تماس با بی بی سی وقوع این حادثه را تائید کرده است.

این حادثه در ولسوالی/شهرستان ناوه و حوالی ساعت ۹ شب گذشته اتفاق افتاده است.

سخنگوی والی هلمند گفت که این افراد پس از آن از سوی مردم خشمگین سنگباران شدند که یک پیرمرد شصت ساله را در بیرون خانه اش متوقف کرده و او را به اتهام "جاسوسی برای دولت" به ضرب گلوله کشته اند.

سخنگوی والی هلمند گفته است که این پیرمرد از بزرگان قومی در ولسوالی ناوه بوده است.

آقای احمدی گفت که مردم محل از این عمل افراد مسلح خشمگین شده و به آنها حمله کردند و اسلحه آنها را گرفتند و باسنگ و چوب آنها را کشتند.

برخی از رسانه های محلی افغانستان نیز این حادثه را گزارش کرده اند. اما بی بی سی نتوانست به جز سخنگوی والی هلمند، منبع دیگری برای تائید این حادثه پیدا کند.

از یک مقام محلی در هلمند نقل شده که گفته است، این حادثه نشان می دهد که مردم، دیگر تحمل طالبان را ندارند و در صورتیکه رفتار خلافی از آنها سر بزند، با آنها برخورد خواهند کرد.

در گذشته افراد طالبان در افغانستان، در چندین مورد دست به سنگسار در ملاء عام زده اند، اما این نخستین بار است که از سنگسار افراد مربوط به گروه طالبان بدست مردم محل گزارش می شود.

بسیاری از مناطق دورافتاده افغانستان به ویژه در جنوب و شرق این کشور، به شدت تحت نفوذ گروه طالبان قرار دارد و مردم محل در بسیاری موارد، نمی توانند خلاف میل این گروه رفتار کنند.

مطالب مرتبط