گزارش ناتو از کاهش چهارده درصدی تلفات غیرنظامیان افغان

عکس از آرشیو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمارها در مورد کاهش و یا افزایش تلفات غیرنظامیان افغان ضد و نقیض بوده است

نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که آمار تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر، در مقایسه با سه ماه اول سال جاری چهارده درصد کاهش داشته است.

ناتو می گوید که حملات گروهی شورشیان در سال جاری کاهش داشته و علاوه بر این، کشف انبارهای سلاح و تجهیزات نظامی مربوط به شورشیان از سوی نیروهای امنیتی و نیز، پیوستن شورشیان مسلح به برنامه صلح در افغانستان، از عوامل کاهش تلفات غیرنظامیان است.

آماری که ناتو ارائه کرده، با گزارشهایی که از سوی سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان منتشر شده، تفاوت آشکار دارد.

حدود دو ماه پیش، سازمان ملل متحد اعلام کرد که در شش ماه اول سال جاری، تلفات غیرنظامیان در افغانستان پانزده در صد افزایش داشته است.

ناتو در حالی از "کاهش حملات گروهی" شورشیان در افغانستان صحبت می کند که تنها در کمتر از ده روز اخیر، شورشیان مسلح دو حمله گروهی را در ولایات کابل و پروان اجرا کردند.

این حملات که یکی مقر والی/استاندار ولایت پروان و دیگری مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل را هدف قرار داد، نزدیک به سی کشته بر جا گذاشت.

در گزارشهایی که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده، بیشتر تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات گروه های شورشی، بمبگذاری های کنار جاده ای و حملات انتحاری دانسته شده است.

اما علاوه بر این، نیروهای امنیتی افغان و ناتو نیز در برخی موارد به کشتار غیرنظامیان در جریان درگیری با شورشیان متهم شده اند.

یکی از عوامل برجسته تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای ناتو، اجرای عملیات هوایی خوانده شده که دولت افغانستان بارها خواستار توقف آن از سوی ناتو شده است.

مطالب مرتبط