ساخت چند میدان ورزشی در مرکز کابل آغاز شد

مارشال قسیم فهیم حق نشر عکس Getty
Image caption آقای فهیم گفت که چمن حضوری که مرکز معتادان شده، پس از بازسازی به یک مکان ورزشی و تفریحی تبدیل خواهد شد

محمد قسیم فهیم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز کار بازسازی "چمن حضوری" در کابل اعلام کرد که چندین میدان ورزشی در این محل احداث خواهد شد.

"چمن حضوری" محلی است که شاه امان الله در نوزدهم آگوست ۱۹۱۹ میلادی در آنجا حضور یافت و استقلال افغانستان را از بریتانیای کبیر اعلام کرد.

از آن پس نیز شاهان دیگر و روسای جمهوری در روزهای رسمی در این محل حضور می یافتند، مردم نیز برای دیدن شاه و مراسم جشن های ملی به آنجا می آمدند.

به این ترتیب چمن حضوری تبدیل شد به محل برگزاری جشنهای بزرگ ملی و به ویژه جشن روز ۲۸ اسد/مرداد، روز آزادی افغانستان از بریتانیا.

چمن حضوری نزدیک به ۱۲۰ جریب مساحت دارد.

محمد ظاهر اغبر، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت که در این چمن ده میدان فوتبال، یک میدان هاکی و چند میدان دیگر برای بازی والیبال و رشته های دیگر ساخته خواهد شد.

آقای اغبر افزود که کار ساخت این میدانها به یک سال زمان و حدود دو میلیون دلار هزینه نیاز دارد که پول آن را بنیاد عزیزی کمک خواهد کرد.

کمبود بودجه از مشکلات اصلی بخشی ورزشی در افغانستان است و بسیاری از رشته‌های ورزشی در این کشور امکانات، از جمله محل مناسب برای تمرین های خود در اختیار ندارند.

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز کار ساخت این میدان‌ها گفت، تلاشهایی جریان دارد تا پول بیشتری برای بهبود امور ورزشی در اختیار نهادهای مربوط قرار گیرد.

در سالهای نیمه دوم دهه هفتاد خورشیدی طالبان از چمن حضوری به عنوان محلی برای اعدام افراد محکوم استفاده می‌کردند و در سالهای اخیر این چمن به محلی متروک تبدیل شد.

در این سالها چمن حضوری بیشتر به عنوان محل انباشت موتر/خودروهای از کار افتاده دولتی شناخته می‌شده و حتی به محلی امن برای خرید و فروش مواد مخدر نیز تبدیل شده بود.

مارشال فهیم گفت که پس از بازسازی چمن حضوری، دیگر این چمن "مرکز معتادان" و "زباله " نخواهد بود و از آن جوانان به عنوان محل ورزشی استفاده خواهند کرد.

مطالب مرتبط