تظاهرات نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات افغانستان

تظاهرات نامزدهای معترض در کابل حق نشر عکس bbcpersian
Image caption این تظاهرکنندگان شعارهای علیه کمیسیون انتخابات و نمایندگی سازمان ملل متحد سر می دادند

در ادامه اعتراضها به نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان، صدها نفر از نامزدهای معترض در کابل دست به تظاهرات زده اند.

تظاهرکنندگان خواستار اجرای حکم دادگاه استیناف بودند که اخیرا با تائید تصمیم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، به حذف شصت و دو نفر از نمایندگان مجلس و جایگزین کردن آنان با شصت و دو نفر از نامزدهای معترض رای داده است.

در مقابل، کمیسیون انتخابات افغانستان که از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری، به تصمیم گیری نهایی در مورد جنجالهای انتخاباتی موظف شد بود، تنها ۹ نفر از نمایندگان مجلس را سلب صلاحیت کرد.

نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات افغانستان، این تصمیم کمیسیون انتخابات را نپذیرفته اند.

این افراد در تظاهرات خود در کابل، شعارهای تندی علیه کمیسیون انتخابات و نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل سر دادند.

دفتر سازمان ملل متحد، صبح امروز (سه شنبه، اول سنبله / شهریور) با انتشار اعلامیه ای از تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان استقبال کرد.

در این اعلامیه آمده است که تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان کمک کرد تا "یک بن بست طولانی" خاتمه یابد.

سازمان ملل متحد همچنین گفته است که مردم افغانستان از نهادهای دولتی خود انتظار دارند تا مطابق قانون عمل کرده و به تامین صلح و ثبات در این کشور کمک کنند و سازمان ملل متحد از این روند حمایت می کند.

این اعلامیه، با اعتراض شدید نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات افغانستان روبرو شد.

تظاهرکنندگان شعارهای "مرگ بر یوناما (نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد)" سر دادند و تا نزدیک دفتر این سازمان در کابل راه پیمایی کردند.

کمیسیون انتخابات افغانستان همزمان با اعلام تصمیم خود در مورد سلب صلاحیت ۹ نفر از نمایندگان مجلس، تاکید کرد که این تصمیم نهایی است و در آن تغییری وارد نخواهد شد.

انتظار می رود نامهای ۹ نفر جدید برای معرفی رسمی به مجلس نمایندگان افغانستان، در اختیار این نهاد قرار گیرد. اما با این حال، به نظر نمی رسد که جنجالهای انتخاباتی افغانستان به این زودی به پایان برسد.

نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات هشدار داده اند که تظاهرات خود را در ولایات مختلف افغانستان ادامه خواهند داد و از سوی دیگر، منابعی در داخل مجلس نمایندگان افغانستان نیز گفته اند که این مجلس هنوز تصمیم کمیسیون انتخابات را در مورد سلب صلاحیت ۹ عضو مجلس نمایندگان نپذیرفته است.

مطالب مرتبط