کشف و پایان فعالیت دو شبکه غیرقانونی مخابراتی در افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای فیضی گفت که این دو شبکه تهدیدی برای منافع اقتصادی و امنیتی افغانستان شمرده می شدند.

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که دو شبکه مخابراتی غیرقانونی را که علیه منافع اقتصادی و امنیتی این کشور فعالیت داشته، از بین برده است.

خیر محمد فیضی، عضو شورای نظارت بر خدمات مخابراتی افغانستان روز سه شنبه، اول سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که این دو شبکه را یک ایرانی، یک پاکستانی و دو افغان اداره می کردند.

آقای فیضی گفت که این دو شبکه در شهرهای کابل و پلخمری در ولایت بغلان در شمال افغانستان بدون مجوز رسمی و به گونه پنهانی فعالیت داشته اند.

به گفته او، محل فعالیت و مسئولان آنها به کمک شرکت های مخابراتی و نهادهای امنیتی مشخص و وسائل آنها ضبط و در اختیار وزارت مخابرات افغانستان قرار گرفته است.

آقای فیضی افزود که شبکه ای که در شهر کابل فعالیت داشته، سه دستگاه مخابراتی در اختیار داشته که به طور مجموعی توانایی به کار انداختن بیش از ۳۰۰ سیم کارت تلفن همراه را داشته است.

به گفته او، مسئولان این شبکه که یک شهروند ایرانی و یک افغان بوده اند، به وسیله این دستگاهها خدمات مخابراتی غیرقانونی برای تامین تماسهای بین المللی ارائه می کرده اند.

این مقام وزارت مخابرات افزود که این دو فرد فرار کرده و در حال حاضر تحت پیگرد پلیس قرار دارند.

عضو شورای نظارت بر خدمات مخابراتی همچنین گفت که شبکه دیگر که در شهر پلخمری فعالیت داشت هم سه دستگاه در اختیار داشته، اما دستگاههای آن در مقایسه با دستگاه شبکه اولی کوچکتر بوده است.

آقای فیضی افزود که این شبکه متعلق به یک شهروند پاکستانی و یک افغان بوده است که در حال حاضر تحت بازجویی قرار دارند.

او افزود که این دو شبکه از سه سال به این سو در افغانستان فعالیت داشته و هزاران سیم کارت تلفن همراه مربوط به شبکه های مخابراتی خصوصی در افغانستان را در اختیار داشته اند.

آن گونه آقای فیضی گفت، این شبکه های مخابراتی روزانه "هزاران دلار" به شرکت های مخابراتی خصوصی و دولت افغانستان خساره رسانده اند.

این مقام وزارت مخابرات افزود که این احتمال هم وجود دارد که از این دو شبکه "علیه امنیت و مصالح ملت افغانستان" هم استفاده شده باشد.

او در گفتگویی با بی بی سی توضیح داد که امکان و احتمال این وجود داشته است که مسئولان این شبکه ها مکالمه های تلفنی مقامهای دولتی افغانستان را شنود کرده باشند.

وزارت مخابرات افغانستان پیش از این هم چند بار اعلام کرده که شبکه های مشابهی را از مناطق مختلف این کشور کشف و از بین برده است.

مطالب مرتبط