روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲ سنبله

Image caption سنگسار دو طالب به وسیله مردم هلمند به اتهام قتل یک پیرمرد شصت ساله در روز شنبه گذشته - روزنامه افغانستان.

اعتراض مجلس سنا به عدم حضور سه مقام حکومتی به این مجلس، ادامه جنجالهای انتخاباتی و مشکلات ترافیکی در شهر کابل در محور بحث های امروز روزنامه های کابل قرار دارد.

روزنامه های دولتی انیس، هیواد و اصلاح اعلامیه گلایه‌آمیز مجلس سنا در مورد عدم حضور وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و سرپرست اداره امنیت ملی به این مجلس را چاپ کرده اند. مجلس سنا در این اعلامیه این مقامها متهم به "قانون گریزی" کرده است.

مجلس سنا روز سه شنبه، اول سنبله/شهریور زلمی رسول وزیر خارج، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی را برای ارائه توضیحات در باره "مسائل مبرم ملی" فراخواند، اما آنها از حضور در این مجلس خودداری کردند.

مجلس سنا نوشته که مقامهای دولتی براساس مواد قانون اساسی مکلف به حضور در اجلاس مجلس سنا و مجلس نمایندگان هستند، اما این سه مقام برای "چهارمین بار" از حضور در مجلس سنا "طفره رفته و به حکم قانون پشت پا زده اند".

مجلس سنا افزوده که این مقامها و برخی از چهره های مشابه دیگر که در کابینه و در میان مشاوران رئیس جمهوری امتیازهای بالایی را "غصب" کرده اند، حالا با "مسئولیت گریزی"، کشور را به سوی "بحران" می برند. در اعلامیه افزوده که "برای اصلاح چنین مسئولین قانونگریز" از رئیس جمهوری می خواهد که آنها را مورد "بازپرسی" قرار دهد.

رزاق مامور در مقاله ای در آرمان ملی نوشته که ائتلاف حمایت از قانون در تلاش "تهیه مدارک در خصوص قانون شکنی‌های آشکار حکومت در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و سیاست داخلی" است تا زمینه "استیضاح" و "محاکمه" حامد کرزی، رئیس جمهوری را فراهم کند.

به تعبیر نویسنده، جنجالهای یازده ماهه میان مجلس و کاخ ریاست جمهوری "بالاتر از چانه زنی‌های روزانه" است و این اختلافها "ریشه سیاسی" دارد و می‌تواند "بحران بزرگی" خلق کند. به نظر مامون، ائتلاف حمایت از قانون قصد دارد آقای کرزی را به عنوان "ناقض قانون"، مسئول این بحران معرفی کند و پس از آن موضوع برکناری او را مطرح کند.

نویسنده آرمان ملی افزوده که آقای کرزی این بحش از بحران را دست کم گرفته بود و حالا این موضوع به علاوه "شکست" طرح مصالحه با طالبان، برای آقای کرزی به یک درد سر جدی تبدیل شده است. به نظر نویسنده، اعلام آغاز مذاکره میان آمریکا و طالبان "ضربه روانی سختی" برای او بوده است.

رزاق مامون افزوده که حالا دیگر طرح مصالحه "یک جانبه" آقای کرزی شکست خورده و جامعه بین المللی که گفته از مذاکره با طالبان به رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند، در عمل اصلا وجود ندارد و شورای صلح هم با آغاز مذاکره جامعه بین المللی دیگر اعتبار خود را از دست داده است.

نویسنده آرمان ملی با این تحلیل نتیجه گرفته که از یک کار گفتگو با طالبان به بن بست رسیده و از سوی دیگر تعامل با پارلمان برای آقای کرزی و همکاران او به درد سر جدی تبدیل شده است.

ماندگار از قول احمد ضیا رفعت عضو و سخنگوی پیشین کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نوشته که "تغییر نتایج انتخابات فرمایشی بود" و کمیسیون مستقل انتخابات به خواستهای "گروه انحرافی درون حکومتی" تن داده و دست به تغییر نتایج انتخابات زده است.

آقای رفعت منظور خود از "گروه انحرافی درون حکومتی" را مشخص نکرده، اما گفته این گروه نتایج انتخابات را به نفع خود نمی‌دانست و از دادستانی کل و دادگاه عالی به عنوان "ابزار" استفاده کرد و در نهایت دادگاه ویژه انتخاباتی را تشکل داد.

عضو پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی مدعی شده است که "گروه انحرافی" با کمیسیون مستقل انتخابات "به توافق" رسیده بودند و برای اجرای این توافق از "نبود کمیسیون شکایات انتخاباتی" استفاده کردند. به گفته او، کمیسیون انتخابات در جاهایی تغییر آورده که قبلا کمیسیون شکایات تغییراتی آورده بود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، که سه عضو داخلی و دو عضو خارجی داشت، بر اساس قانون پس از رسیدگی به شکایات انتخاباتی رسما به کار خود پایان داده و منحل شده و دیگر وجود ندارد.

اراده در سرمقاله خود به مشکل ترافیک در شهر کابل پرداخته و نوشته که "بی‌نظمی ترافیک"، "بی‌بند و باری و خلافکاری" رانندگان در این شهر باعث مشکلات زیادی شده است. به نوشته این روزنامه، این وضعیت باعث دعوا و عصبانیت بسیاری در میان خود رانندگان در خیابانها هم می‌شود.

اراده نبودن پارکینگ در شهر را هم از مشکلات عمده دانسته و نوشته که به همین دلیل، وقتی که موترهای/خودروهای زیادی اماکن عمومی و به ویژه در مقابل بیمارستانها، مراکز درمانی و مطبهای پزشکان پارک می‌شود، مشکلات فراوانی برای بیماران و همراهان آنها می‌آفریند.

نبودن چراغها و نشانه‌های ترافیکی از دیگر مشکلاتی است که به نظر اراده هم تردد را در خیابانها از نظم و قاعده خارج کرده و هم برای عابران پیاده مشکل آفریده است. اراده تاکید کرده است که مسئولان باید رفع این مشکلات را در دستور کار خود قرار دهند و به وضعیت ترافیک کابل سر و سامان دهند.

مطالب مرتبط