روزنامه‌های کابل: شنبه، ۵ سنبله

دستور اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی بیست کودک متهم به دخیل بودن در بمبگذاری انتحاری بیشتر مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی روز چهارشنبه گذشته، ۲ سنبله/شهریور، با این کودکان در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد و در این دیدار گفت که طالبان از آنها استفاده سوء کرده و آنها باید روزهای عید فطر به آغوش خانواده های خود بازگردند.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "انتحار کنید، آزادی می‌شوید"، دستور حامد کرزی در مورد آزادی این کودک را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را مبتنی بر "عاطفه و احساسات" دانسته است.

روزنامه افزوده که هر چند آزادی این کودکان کاری پسندیده است، ولی باید پیامدهای آن را هم در نظر داشت و متوجه بود که گروه طالبان بازهم از کودکان برای بمبگذرای انتحاری استفاده خواهند کرد و کودکان آزاد شده هم تنها با آزادی از زندان اصلاح نخواهند شد.

هشت صبح مدعی است که استخدام کودکان در کارهای تروریستی و بمبگذاری انتحاری کار سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، است و این سازمان به "مغزشویی" کودکان و آموزش آنها برای بمبگذاری انتحاری برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت.

نویسنده تاکید کرده که مهم این است که از "مغزشویی" این گونه کودکان جلوگیری شود تا آنها به دام نیفتند. به نظر روزنامه؛ اگر کودکان مطمئن شوند که پس از دستگیری به اتهام بمبگذاری انتحاری دوباره آزاد می‌شوند، بار دیگر به گروههای تروریستی خواهند پیوست.

هشت صبح باور دارد که آقای کرزی آشتی با طالبان "با هر قیمت ممکن" را در نظر دارد، در حالی که این گروه نه تنها میلی به آشتی ندارد، بلکه در پی بهره برداری از اصرار آقای کرزی بر آشتی است.

ماندگار هم در مطلبی آزادی این کودکان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که این کار باعث بیشتر شدن تعداد کودکانی می‌شود که دست به بمبگذاری انتحاری می‌زنند.

به تعبیر روزنامه، آقای کرزی این کودکان را در "یک شوی تلویزیونی" در کاخ ریاست جمهوری دعوت کرد و نشان داد که او بر عکس طالبان به آینده کودکان می‌اندیشد، به نظر روزنامه اما در آزادی این کودکان استفاده از احساسات آنها به وسیله گروه طالبان به عنوان موضوع اصلی کمتر مورد توجه بوده است.

نویسنده ماندگار اجرای عدالت در آزادی این کودکان را زیر سوال برده و نوشته که از کجا معلوم است که این کودکان در لحظاتی که آقای کرزی برای آنها موعظه می‌کرد، آنها به یک برنامه دیگر نمی‌اندیشیدند.

اراده نوشته که با اعلام تصمیم تازه کمیسیون انتخابات در مورد نتایج انتخابات، نه تنها کشمکش ها پایان نیافته، بلکه جنجالها همچنان بر سر جای خود است و هر روز به مشکلات افزوده می شود. به نظر نویسنده، عمده تلاشها در این جنجال برای "استفاده سیاسی" است.

روزنامه انتقاد کرده که برای حل این مشکلات تلاش کافی صورت نگرفته و در عوض عمدا این بحران "گرم نگهداشته شده" و در نتیجه آن اوضاع سیاسی و اقتصادی به شدت آسیب دیده است. اراده افزوده که این مشکل در کنار ناامنی، فساد اداری، خشکسالی مساله مواد مخدر و مشکلات اقتصادی همچنان ادامه دارد.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که حالا دیگر این جنجالها هر طوری می شود، باید به پایان برسد و از تبدیل شدن آن در جامعه به یک "زخم ناسور" جلوگیری شود. اراده همچنین افزوده که حالا باید از بازیهای سیاسی، تعصب، جناح بازی و جنجال دست برداشت و فکری به حال کشور کرد.

چراغ در سرمقاله خود تاکید کرده که هر چند مخالفت مجلس نمایندگان با تصمیم اخیر کمیسیون مستقل انتخابات همچنان ادامه دارد، ولی با تایید این تصمیم از جانب حامد کرزی، رئیس جمهوری، "پرونده انتخابات باید بسته شود".

به نظر این روزنامه، دیگر جامعه تحمل به درازا کشیدن بحران انتخابات را ندارد و مردم خواستار پایان "ماجراجویی‌هایی" هستند که تحمل آنها را به سر رسانده و حالا باید به زندگی آنها سامان داده شود. چراغ افزوده که پایان جنجالهای انتخاباتی به ثبات سیاسی در کشور منجر می شود.

چراغ در ادامه با ذکر این موضوع که حالا دیگر مشخص شده که رئیس جمهوری در جنجال انتخابات خواستار وارد کردن طرفداران خود در مجلس نیست، تاکید کرده که آقای کرزی می تواند برای پایان دادن به این جنجالها نقش تعیین کننده ای بازی کند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به سنگسار دو فرد مسلح وابسته به گروه طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان نوشته که مردم از "اعمال وحشت، ظلم و ناروایی گروهی به نام طالبان به ستوه آمده اند".

آنگونه که مقامهای محلی و رسانه‌ها گزارش داده‌اند، این دو فرد یک مرد شصت ساله را در ولسوالی (شهرستان) ناوه ولایت هلمند به اتهام همکاری با دولت به قتل رساندند و پس از آن مردم خشمگین آنها را با سنگ و چوب کشتند.

انیس افزوده که اگر شخصی یا گروهی این حق را به خود می‌دهد که حق زندگی را از یک انسان هموطن خود براساس "تعبیر نادرست" بگیرد، باید بداند که مردم قاطعانه تصمیم گرفته‌اند که در کنار نیروهای مسلح کشور از حق زندگی خود دفاع کنند.

این روزنامه همچنین نوشته که مردم "سالها شاهد ناروایی و کارهای خلاف اسلام و انسانیت" به وسیله گروه طالبان بوده اند و حادثه اخیر در هلمند نشان داد که حالا نباید خشم مردم را نسبت به ماجراجویی، بی‌رحمی و بی‌اعتنایی به اصول اسلام دست کم گرفت.

مطالب مرتبط