حملات انتحاری در هلمند و قندهار ۵ کشته و بیش از ۴۰ مجروح بجا گذاشت

محل انفجار در شهر لشکرگاه، عکس از دفتر مطبوعاتی ولایت هلمند
Image caption لشکرگاه از شهرهای ناآرام در جنوب افغانستان است.

مقامهای محلی در ولایت هلمند گفتهاند که انفجار انتحاری در شهر لشکرگاه در جنوب افغانستان، چهار کشته و بیست و یک زخمی بجا گذاشته است.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار حوالی ظهر روز شنبه، ۵ سنبله/شهریور، در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند روی داد.

آقای احمدی همچنین گفت که در این انفجار چهار غیرنظامی کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

او افزود که زخمی های این حادثه شش غیرنظامی، ده سرباز ارتش و پنج مامور پلیس هستند. آقای احمدی وضعیت سلامت آنها را خوب توصیف کرد.

دفتر والی هلمند گفته است که هدف بمبگذار سربازان ارتش و ماموران پلیس بوده است که برای گرفتن حقوق ماهانه خود به بانک رفته بودند.

سخنگوی والی هلمند همچنین گفت که در این حادثه فرد بمبگذار موتر/خودرو بمبگذاری شده خود را در مقابل شعبه محلی کابل‌بانک منفجر کرد.

شهر لشکرگاه یکی از هفت منطقه‌ای است که یک ماه پیش مسئولیت تامین امنیت آن از نیروهای بین‌المللی به نیروهای داخلی افغانستان منتقل شد.

هر چند در حال حاضر هم نیروهای خارجی در شهر لشکرگاه حضور دارند، اما به طور مستقم در کار تامین امنیت دخیل نیستند. آنگونه که مقامهای افغان گفته‌اند، در صورت نیاز از آنها کمک خواسته خواهد شد.

در شماری از ولسوالی‌ها/شهرستان‌های ولایت هلمند هم نیروهای بین‌المللی مستقر هستند.

هلمند یکی از ولایت‌های نا آرام افغانستان است. این ولایت همچنین از مناطق عمده تحت نفوذ طالبان و محل کشت خشخاش است.

دو انفجار در قندهار

بر اساس یک خبر دیگر، ساعاتی پس از انفجار هلمند؛ دو انفجار مشابه دیگر در شهر قندهار در شرق ولایت هلمند یک نفر را کشت و دست کم ۲۲ تن دیگر را زخمی کرد.

مقامهای ولایت قندهار گفته اند که این دو انفجار در فاصله چند صد متری و در ظرف کمتر از ده دقیقه در ناحیه (منطقه) اول شهر قندهار روی داده و هر دو انفجار انتحاری بوده است.

زلمی ایوبی، سخنگوی والی قندهار گفته است که در اثر انفجار اول یک نفر کشته و شش تن زخمی شدند و در پی انفجار دوم، که نزدیک یک مرکز پلیس روی داد، ۱۶ تن زخمی شدند.

اما عبدالقیوم پخلا، رئیس اداره صحت (بهداشت) قندهار گفته که پس از وقوع این دو انفجار، دست کم ۲۵ زخمی و دو جسد به بیمارستان شهر قندهار منتقل شده است.