اختلاف مجلس نمایندگان افغانستان در مورد تصمیم کمیسیون انتخابات

اعضای مجلس نمایندگان
Image caption این نخستین باری است که اعضای مجلس نمایندگان در مورد نتایج انتخابات پارلمانی دچار اختلاف شده اند

تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مبنی بر سلب صلاحیت ۹ نفر از اعضای مجلس نمایندگان این کشور، منجر به اختلاف در میان اعضای این مجلس شده و در نتیجه جلسه علنی روز شنبه ۲۷ آگوست/ مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل درگیری اعضای آن بهم خورد.

عده ای از اعضای مجلس حتی تا سرحد درگیری فیزیکی پیش رفتند، اما ماموران امنیتی مانع از ادامه درگیری آنها شدند.

جلسه علنی مجلس نمایندگان، هنگامی متشنج شد که گروه پارلمانی موسوم به "اصلاح طلبان" که اخیرا تشکیل شده است، از تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات حمایت کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا اعلام کرد که ۹ تن از اعضای کنونی مجلس نمایندگان صلاحیت عضویت در مجلس را ندارند و بجای آنها ۹ تن دیگر را بعنوان اعضای مجلس معرفی کرد.

هر چند مجلس نمایندگان افغانستان هفته گذشته با اکثریت آرا اعلام کرد که هیچ تغییری در ترکیب کنونی مجلس نمایندگان وارد نخواهد شد و تصمیم کمیسیون انتخابات در مورد سلب عضویت ۹ تن از اعضای کنونی مجلس غیر قانونی است.

اما در جلسه روز شبنه ۲۷ آگوست شماری از نمایندگان خواستار بحث در مورد تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات شدند.

در ادامه جلسه، شاهزاده شاهد یکی از اعضای گروه پارلمانی اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان بخاطر پایان دادن به دعوا بر سر نتیجه انتخابات که هشت ماه ادامه یافته است، تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات را راهی برای عبور از بحران می داند و از آن حمایت می کند.

این اظهارات او مخالفت شدید اعضای گروه حمایت از قانون، دیگر گروه پارلمانی را به دنبال داشت و آنها به نشانه مخالفت به میزها کوبیدند.

Image caption در هفته اخیر اعضای گروه حمایت از قانون در اعتراض به تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات، چهار روز در بیرون از مجلس تحصن کردند.

بعدتر یک خانم که با نظرات شاهزاده شاهد مخالف بود، چادر/ روسری اش را به سوی آقای شاهد انداخت.

براساس سنت های حاکم بر جامعه افغانی این کار توهین به یک مرد تلقی می شود و نشانه این است که او ترسو است و باید مانند خانم ها چادر به سر کند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع ختم جلسه را اعلام کرد و اعضای گروه اصلاح طلبان مجلس را ترک کردند. اما جلسه مجلس به در خواست شماری از نمایندگان از سر گرفته شد و در آن اعضای گروه اصلاح طلبان به تصمیم گیری خلاف آنچه به اتفاق آراء در مجلس تصویب شده است، متهم شدند.

اختلاف بر سر نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان هشت ماه قبل و از فردای روزی که نتایج نهایی انتخابات اعلام شد، شروع شده بود.

عده ای از نامزدان که به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند، به دادستانی شکایت کردند و دادستانی کل افغانستان نیز خواستار دادگاه ویژه برای رسیدگی به شکایت های آنان شد.

مجلس نمایندگان این دادگاه را غیر قانونی خواند.

سرانجام دادگاه نظرش را اعلام کرد و براساس آن ۶۲ تن از اعضای مجلس نمایندگان، فاقد صلاحیت نمایندگی در مجلس اعلام شدند.

این تصمیم دادگاه از سوی مجلس نمایندگان رد شد.

دادگاه تجدید نظر نیز حکم دادگاه ویژه را تائید کرد اما سرانجام حامد کرزی با صدور فرمانی از کمیسیون انتخابات خواست، نتایج انتخابات را در مورد افراد مورد اختلاف، با توجه به رای دادگاه ویژه، باز نگری کند.

کمیسیون انتخابات که از آغاز مخالف نظر دادگاه ویژه بود، اعلام کرد که بخاطر مصالح علیای ملی و اطاعت از فرمان رئیس جمهوری و یافتن راه حلی برای بحران کنونی، یک بار آراء ۶۲ نفر را بازنگری می کند.

پس از بازنگری کمیسیون انتخابات اعلام کرد، ۹ نفر باید کرسی های خود را به افراد دیگری بدهند.

رای اخیر کمیسیون انتخابات، بازهم از سوی مجلس نمایندگان رد شد اما حامد کرزی تاکید کرد که رای کمیسیون انتخابات اجرا خواهد شد.

به این ترتیب، ماجرای انتخابات کماکان ادامه یافته است.

مطالب مرتبط