شورشیان مسلح '۲۴' مرزبان پاکستانی را کشتند

عکس آرشیو حق نشر عکس AFP Getty Images

گزارشها از شمال غرب پاکستان حاکی است که دست کم ۲۴ تن از نیروهای امنیتی پاکستان در اثر حمله شبه نظامیان در مرز این کشور با افغانستان، کشته شده‌اند.

گزارشهای رسیده از محل حاکی است که صبح روز شنبه ۲۷ آگوست/اوت، شبه نظامیان مسلح به یک پاسگاه مرزی نیروهای پاکستان در یکی از روستاهای چترال حمله کردند.

یک مقام پاکستانی به خبرنگاران گفته است که شماری از مرزبانان پاکستانی در اثر جراحات ناشی از سوختگی جان خود را از دست داده‌اند.

به گقته این مقام پاکستانی شورشیان انبار سلاح نیروهای مرزی پاکستان را به آتش کشیده اند.

یک مقام نظامی پاکستان گفته است که مهاجمان، از خاک افغانستان به این پاسگاه مرزی حمله کرده و دوباره به افغانستان باز گشته‌اند.

مناطق مرزی افغانستان و پاکستان در سالهای گذشته نا امن بوده است و شورشیان طالبان و دیگر گروه های شورشی که گفته می‌شود با شبکه القاعده مرتبط هستند، در دوسوی مناطق مرزی افغانستان و پاکستان فعال هستند.

محمد وزیری، بی بی سی، می‎‌گوید که درگیری بین نیروهای دو طرف هر از گاهی اتفاق افتاده است اما چنین حملاتی که از سوی سیزه جویان از داخل افغانستان به اهدافی در داخل پاکستات صورت گرفته باشد، کمتر اتفاق افتاده اگرچه این گونه درگیریها، دست کم در ماه‌های گذشته تا حدی سیر صعودی پیدا کرده است.

به گفته وی حملات شدید هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکایی به اهداف ستیزه جویان در پاکستان به همراه عملیات ارتش پاکستان در مناطقی مانند وزیرستان، مهمند و کرم می تواند باعث شده باشد که ستیزه جویان در مناطقی در آنطرف مرز بویژه مناطقی مانند ولایت نورستان و شمال و شمال غرب ولایت کنر در افغانستان پناه گیرند. نیروهای ائتلاف در این مناطق حضور چندانی ندارند و امنیت منطقه را پلیس افغانستان بر عهده دارد که تجربه کافی در این گونه موارد ندارند.

دولت افغانستان هنوز در این مورد واکنشی نشان نداده است. اما در موارد مشابه قبل از این مقام های امنیتی افغانستان و پاکستان همدیگر را به کم کاری در مبارزه علیه گروه های شورشی متهم کرده‌اند.

طالبان پاکستانی و افغان، می‌گویند آنها هر کدام اهداف خود را دارند و هر کدام در کشور خود برای آنچه تحقق نظام اسلامی می خوانند مبارزه می‌کنند.

ناظران بین المللی و همچنین مقام های افغانستان و پاکستان می گویند گروه های شورشی که در مناطق قبایلی و مررزی افغانستان و پاکستان مسلط هستند، با یکدیگر روابط نزدیکی دارند.

مطالب مرتبط