مذاکرات افغانستان و عربستان در مورد مصالحه با طالبان

حامد کرزی و ملک عبدالله حق نشر عکس Reuters
Image caption افغانستان انتظار دارد عربستان سعودی نقش تعیین کننده در مذاکرات صلح داشته باشد

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که حامد کرزی در سفر اخیرش به عربستان سعودی با ملک عبدالله پادشاه این کشور دیدار کرده و هر دو رهبر در مورد مصالحه دولت افغانستان با طالبان گفت و گو کرده اند.

سفر آقای کرزی به عربستان که روز جمعه 26 آگوست/اوت انجام شد، ابتدا از سوی دولت افغانستان سفری به منظور حج عمره اعلام شده بود.

اما در پایان این سفر جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت، در این سفر تلاش شد تا حمایت عربستان سعودی از روند مصالحه دولت افغانستان با طالبان جلب شود.

آقای موسی زی تاکید کرد که عربستان سعودی می تواند نقش فعال و موثری در روند صلح در افغانستان و منطقه داشته باشد.

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که عربستان سعودی، با توجه به جایگاهی که در میان کشورهای اسلامی دارد، می تواند نقش مهمی را در موفقیت مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه اسلامگرای طالبان داشته باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان چندین بار در این زمینه از پادشاه عربستان سعودی خواستار همکاری شده، اما این تلاشها، دست کم در عمل نتایج محسوسی نداشته است.

با این حال، سفر اخیر هیات بلندپایه حکومت افغانستان به عربستان سعودی، می رساند که دولت افغانستان هنوز به عربستان سعودی به عنوان یک عنصر مهم در تلاشهای افغانستان برای رسیدن به مصالحه با طالبان می نگرد.

'حمایت همه جانبه'

حق نشر عکس bbc
Image caption طالبان تمایلی به مذاکره با دولت افغانستان نشان نداده اند

همزمان با سفر حامد کرزی به عربستان سعودی، شماری از رسانه های محلی در افغانستان، از سفر شماری از نمایندگان گروه طالبان به عربستان سعودی و حضور آنها مذاکرات مقام های دولت افغانستان و عربستان سعودی، خبر دادند.

اما سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا واقعا نمایندگان طالبان نیز در عربستان بوده اند و آیا آنها باهیات افغانی دیدار کرده اند یا نه؟ گفت: "در مورد نظری ندارد."

گروه طالبان گفته اند که تمایلی به مذاکره و یا مصالحه با دولت افغانستان ندارند و همواره گزارشهایی را که حاکی از حضور نمایندگان طالبان در گفت و گو های صلح بوده، تکذیب کرده اند.

دولت افغانستان و جامعه جهانی در چند سال اخیر تلاش کرده اند، با گشودن باب گفت و گو و مذاکره با مخالفان مسلح، به خشونت ها در افغانستان پایان دهند، تلاشی که تا کنون نتیجه ملموسی نداشته است.

مطالب مرتبط