روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۶ سنبله

بروز اختلاف شدید میان اعضای مجلس نمایندگان بر سر قبول یا رد تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر سلب صلاحیت ۹ عضو این مجلس، از موضوع‌های اصلی مورد روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

نشست روز شنبه، ۵ سنبله/شهریور مجلس در پی حمایت ائتلاف پارلمانی "اصلاح‌طلبان" از تصمیم کمیسیون و مخالفت ائتلاف "حمایت از قانون" با آن، متشنج شد. بر اساس گزارشها، برخی از نمایندگان به درگیری لفظی پرداختند.

ماندگار دودستگی اعضای مجلس نمایندگان را نشانه‌ای از نفوذ حکومت در میان آنها دانسته و افزوده که ائتلاف پارلمانی "اصلاح طلبان" در مجلس بیشتر خواست‌های حکومت را در مجلس بازتاب می‌دهد.

به نظر نویسنده، ائتلاف حمایت از قانون که تا حال با وجود حمایت حکومت و دفتر نمایندگی سازمان ملل از تصمیم اخیر کمیسیون با آن مخالفت کرده، حالا با حمایت ائتلاف اصلاح‌طلبان از این تصمیم، وادار به "عقب نشینی" خواهد شد.

به باور ماندگار، بروز اختلاف میان نمایندگان "موضع مستحکم" آنها در برابر تصمیم کمیسیون انتخابات را "متزلزل" خواهد کرد و در نهایت شماری از اعضای مجلس از حرف‌هایی که قبلا گفته اند، خواهند گذشت و "تسلیم تصمیم کمیسیون انتخابات خواهند شد".

هشت صبح در سرمقاله خود با لحن تمسخرآمیزی نوشته که اعضای هر دو ائتلاف در نشست روز شنبه مجلس از نثار کردن "دشنام و ناسزا" به یکدیگر دریغ نکردند، اما از هنوز از اجرای "سنت کفش‌پرانی" خبری نرسیده است.

روزنامه افزوده که پیش از اعضای مجلس با "اتفاق آرا" تصمیم کمیسیون را "غیرقانونی" می‌دانستند، اما روز گذشته این مساله "برعکس شد" و ائتلاف اصلاح‌طلبان با حمایت از این تصمیم "راه دیگری برگزید".

هشت صبح در ادامه افزوده که با وجود مخالفت‌ها، برای انتخابات در دادستانی کل و قوه قضائیه پرونده تشکیل شد و در نهایت تصمیم بر این شد که "کاسه و کوزه بر سر کمیسیون انتخابات شکسته شود".

به نظر نویسنده، آخر سر در پی آن جنجال‌ها، "نزاع به پارلمان کشیده شد" و به این ترتیب، جایگاه مجلس در نظر مردم زیر سوال رفت. به باور هشت صبح، این چیزی بود که "بازیگران اصلی خواستار آن بودند".

سردبیر روزنامه افغانستان نوشته که "بی‌مبالاتی‌ها و قانون‌شکنی‌های برخی اشخاص و نهادها در مورد انتخابات سال گذشته، این مساله را به یک بحران تبدیل کرد" و حالا این بحران به "برخوردهای لفظی و حتی فیزیکی" در درون مجلس راه یافته است.

حفیظ‌الله زکی افزوده که این گونه برخوردها و صف آرایی ائتلاف‌های پارلمانی در برابر هم، نشانه خوبی برای مجلس نیست. به نظر نویسنده، پس از این مجلس علاوه بر "ضعف‌هایی" که پیش از این داشت، دچار اختلاف و چنددستگی هم خواهد شد و "هیچگاه به فیصله درستی نخواهد رسید".

روزنامه افغانستان هشدار داده که با ادامه این وضعیت "دست‌هایی بیرون از مجلس" به درون مجلس نفوذ خواهند کرد و از برخی نمایندگان به عنوان "ابزار سیاسی" برای رسیدن به مقاصد خود استفاده خواهند کرد. نویسنده با این تحلیل نتیجه‌گیری کرده که "ضعف درونی مجلس و روابط نه چندان خوب آن با حکومت، آینده پارلمان را با ابهام رو به رو خواهد کرد".

روزنامه اراده در مقاله‌ای نوشته که منافع ملی در سایه "بازی انتخاباتی" کمرنگ شده و این جنجال‌ها بر زندگی روزمره مردم اثر بدی گذاشته است. به نوشته روزنامه، فعالیت‌های اقتصادی در کشور آسیب دیده، امور عادی حتی در اداره‌های دولتی هم در بعضی مناطق با کندی مواجه شده است.

به نظر نویسنده، جناح‌های دخیل در جنجال‌های انتخاباتی به وضعیت جاری در کشور کمتر توجه دارند و خود بیشتر در پی پیچیده شدن این جنجال‌ها هستند.

مقاله‌نویس اراده افزوده که این جنجال‌ها باعث شده که اعتماد مردم به انتخابات کاهش یابد و امید مردم به فعالیت‌های مثبت نمایندگانی که به خانه ملت فرستاده‌اند، کمرنگ شود.

مطالب مرتبط