مخالفت سازمانهای حقوق بشر افغانستان با شرکت طالبان در 'بن دوم'

ملا عمر، رهبر طالبان
Image caption رهبر گروه طالبان نشست بن دوم را نمایشی توصیف کرده است.

گروه هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان از حکومت و جامعه جهانی خواسته است که به جنایتکاران جنگی و گروه طالبان اجازه شرکت در کنفرانس "بن دوم" ندهند.

مسئولان این نهاد، که چندین سازمان غیردولتی فعال در عرصه‌های حقوق بشری و مسائل اجتماعی در آن عضویت دارند، تاکید کرده‌اند که در این کنفرانس باید مطالبات قربانیان جنگ در نظر گرفته شود.

این نشست در پنجم دسامبر سال جاری با حضور مقامهای ارشد دهها کشور در شهر بن آلمان برگزار می شود تا در باره مسائل امنیتی، اقتصادی و روابط افغانستان با جامعه جهانی بحث و گفتگو کند.

اجمل بلوچ‌زاده، عضو این نهاد به بی‌بی‌سی گفت در مورد حضور و شرکت گروههای سیاسی در این اجلاس باید "دیدگاههای شخصی" کسی در نظر گرفته نشود.

او گفت: "کسانی گاهگاهی غیرمسئولانه تصمیم می‌گیرند و توجیه آنها این است که چون جنایتکاران جنگی سه دهه گذشته در دولت افغانستان هستند و در نشست بن حضور خواهند داشت، باید طالبان هم در این کنفرانس حضور داشته باشند."

آقای بلوچ زاده تاکید کرد: "روند عدالت خواهی حضور هر دوی آنها در این کنفرانس را نفی می‌کند. یعنی نه حضور جنایتکاران سه دهه گذشته در این کنفرانس لازم است و نه طالبانی که عملا در جنگ هستند."

از سوی دیگر شماری از نهادهای مدنی در افغانستان هفته گذشته در نشستی در کابل خواستار حضور گروه طالبان در اجلاس بین‌المللی بن دوم شدند.

نماینده‌های این نهاد گفته‌اند که شرکت این گروه در این نشست می‌تواند به تامین صلح در افغانستان کمک کند.

در همین حال نجیبه ایوبی از فعالان جامعه مدنی افغانستان می‌گوید نهادهای عضو جامعه مدنی از هر کاری که به سود مردم افغانستان تمام شود، حمایت خواهند کرد.

خانم ایوبی گفت: "جامعه مدنی افغانستان نسبت به هر حرکتی که برای حل معضل و مسائل بسیار عمده‌ای که برای تعیین سرنوشت آینده مردم افغانستان موثر است، دیدگاه مثبتی دارند. ضمن این که نگرانی‌هایی هم دارند، می‌خواهد که از فرصتی به نفع مردم افغانستان استفاده مثبت صورت گیرد."

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption نجیبه ایوبی تاکید کرده است که از هر فرصتی باید برای حل مشکلات افغانستان استفاده شود.

این در حالی است که گروه طالبان خود نشست بن دوم را "بی نتیجه" دانسته و ملا عمر رهبر این گروه در تازه ترین پیام خود این نشست را "نمایشی و تبلیغاتی" خوانده است.

رهبر گروه طالبان گفته است که در این نشست در مورد چیزهایی گفتگو خواهد شد که قبلا در کاخ سفید و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته شده باشد.

به نظر ملا محمد عمر، در نشست بن "نمایندگان واقعی مردم" افغانستان حضور نخواهند داشت و در آن، به حل واقعی مشکلات افغانستان هم توجهی نخواهد شد.

در اجلاس بن دوم نمایندگان بیش از ۹۰ کشور حضور خواهند داشت و برگزاری این اجلاس برای آینده افغانستان و به ویژه حمایت جامعه بین المللی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی بسیار با اهمیت توصیف شده است.

آنگونه که گفته شده تا سال ۲۰۱۴ سال نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد و مسئولیت تامین امنیت در این کشور به عهده نیروهای امنیتی این کشور گذاشته خواهد شد.

تامین امنیت، حفظ دستاوردهای ده سال گذشته، مقابله یا مصالحه با شورشیان و حمایت مالی، از مهم‌ترین مسائل مورد نظر دولت افغانستان در حال حاضر و همچنین پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

مطالب مرتبط