حامد کرزی باردیگر طالبان را به ترک جنگ دعوت کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس جمهوری افغانستان در روز عید فطر بار دیگر از شورشیان خواسته است که دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

حامد کرزی این موضوع را روز سه شنبه، ۸ سنبله/شهریور، در سخنان کوتاهی پس از ادای نماز عید فطر به خبرنگاران گفت.

آقای کرزی پیش از این هم به طور معمول در آغاز هر "عید" شورشیان را دعوت به مصالحه و توقف جنگ در کشور می کرده است.

اما سخنان تازه او دو روز پس از انتشار پیام منسوب به ملا عمر، رهبر طالبان به مناسب عید فطر بیان شده است.

رهبر گروه طالبان در این پیام برای نخستین بار از حل قضیه افغانستان از "راههای مشروع" سخن گفته و این سخن او به تمایلش به گفتگو تعبیر شده است.

در این پیام به طور واضحی گفته نشده که طالبان تمایل به مذاکره با دولت افغانستان دارد، اما گفته شده که هر راه مشروعی که منجر به حل بحران در این کشور می شود، ممکن است بررسی شود.

رئیس جمهوری افغانستان پس از ادای نماز عید طالبان را متهم به گرفتن جنگ‌افزار بیگانگان علیه وطن خود کرد و تاکید کرد که آنها باید به عوض آن تن به مصالحه بدهند.

آقای کرزی گفت: "باز هم دعوت می‌کنم از آنهایی که تفنگ بیگانه را علیه خاک خود به دوش کشیده‌اند، این تفنگ بیگانه را دور بیندازند و به خاک و وطن خود و برای خدمت فرزندان وطن خود بازگردند."

اما طالبان همواره در مواضع رسمی خود هر نوع گفتگو با دولت افغانستان را رد کرده و مذاکره با دولت را مشروط به خروج نیروهای خارجی از کشور دانسته اند.

رئیس جمهوری افغانستان پیش از عید فطر به عربستان سعودی رفته بود و با ملک عبدالله، پادشاه و دیگر مقامهای ارشد این کشور در باره مصالحه با طالبان گفتگو کرده است.

گفته می شود که ممکن است طالبان از عربستان سعودی حرف شنوی داشته باشند.

آزادی بیست کودک متهم به فعالیت‌های تروریستی

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی گفته است که طالبان از این کودکان استفاده سوء برای مقاصد نظامی کرده اند.

آقای کرزی همچنین پس از اظهارات خود در روز عید، آن بیست کودک متهم به دست داشتن در بمبگذاری انتحاری را که پیش از این دستور آزادی آنها را صادر کرده بود، در حضور برخی از اعضای خانواده های آنها آزاد کرد.

آقای کرزی چند روز پیش در دیدار با این کودکان، که گفته شده کمتر از ۱۸ سال سن دارند، به نهادهای دولتی دستور داد که زمینه آزادی آنها تا روز عید را فراهم کنند.

او همچنین دستور داد که برای برخی از آنها، که ممکن است پس از آزادی با مشکلات امنیتی مواجه شوند، زمینه تحصیل در خارج از کشور فراهم شود.

اما این امر انتقادهایی را نیز در داخل کشور برانگیخته است و شماری از منتقدان گفته اند که آزادی این کودکان باعث بدآموزی و تشویق کودکان برای پیوستن به گروههای شورشی خواهد شد.

اما آقای کرزی گفته است که طالبان از این کودکان استفاده سوء برای مقاصد نظامی کرده اند و به دلیل این که آنها کودک هستند، نباید مانند بزرگسالان مجازات شوند.

مطالب مرتبط