افغانها ، جنگ و چگونگی تجلیل از عید

عید رمضان و عید قربان در نزد افغانها نسبت به هرجشن دیگری جایگاه برتر و والاتری دارد. عید ها جشن های پاداش اطاعت و ادای عبادت اند . هوا و فضای عید روز ها پیش از فرا رسیدن آن مستولی می شود. هوا و فضایی که در هاله ای از تقدس شادی آفرین قرار می گیرد.

عید ها مراسم ویژه خود را دارند. ادای فرایض مذهبی، زیارت مزار نزدیکان و بزرگان، دید و بازدید از عزیزان و دوستان، آشتی بین دوستان و آشنایان ازهم رنجیده و آزرده، پوشیدن لباس های نو و یا لباس های شسته و مطهر، تهییه شیرینی ها و خوراکه های متنوع، عیدی بردن به نامزدان و نوعروسان و عیدی دادن به خرد سالان ،رفتن به تفرج و تفریح و سنت ها فرهنگی دیگر از ویژگیهای روزها و شب های عید است.

این سنت ها در زمانی که صلح و آرامش بر قرار و وضع اقتصادی به سامان است، به وجه احسن آن رعایت می شوند. اما جنگ و نا آرامی و وضعیت نا به سامان اقتصادی جامعه و مردم می تواند بر آن اثر بگذارد.

این هفته در برنامه صدای شما از شنوندگان خود می شنویم که آن ها در داخل و خارج از کشور مراسم عید را در چه حدی و چگونه بر گزار می کنند؟ وضعیت نا به سامان کنونی افغانستان چه اثری بر رعایت و بر گزاری سنت های عید گذاشته است؟

برای طرح دیدگاه ها و پرسش های تان دراین زمینه، شام پنجشنبه به شماره ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ زنگ بزنید.

به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ پیامک یا ( اس ام اس) بفرستید.

و یا هم سوال و نظر خود را به نشانی dari@bbc.co.uk ایمیل کند.

همچنین اگر مایل هستید ما به شما زنگ بزنیم، می‌توانید شماره تلفن خود را ایمیل یا اس ام اس کنید.