هشدار در مورد استفاده کودکان افغان در عملیات انتحاری

حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی اخیرا بیست کودک را که به اتهام قصد حملات انتحاری بازداشت شده بودند، آزاد کرد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از گروه طالبان در افغانستان خواسته است که از استفاده از کودکان در عمیات انتحاری خودداری ورزد.

این سازمان که مرکز آن در نیویورک است، با انتشار اعلامیه ای استفاده از کودکان در بمبگذاری های انتحاری را "بی حرمتی آشکار" به بشریت خوانده و تاکید کرده است که این رویه باید فورا متوقف شود.

دیده‌بان حقوق بشر می گوید در تازه ترین مورد که در بیست و هفتم آگوست روی داد، اهالی ولسوالی بهارک بدخشان نوجوان شانزده ساله ای را دستگیر کردند که جلیقه انتحاری به تن داشته و قصد داشت آن را در مسجدی در همین منطقه منفجر کند.

براساس گزارش این سازمان، طالبان حتی کودکانی در سنین هفت سال را نیز برای عملیات انتحاری به کار می گیرد.

براد آدامز، مسئول بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر می گوید: "استفاده طالبان از کودکان به عنوان بمبگذاران انتحاری نه تنها اقدامی نفرت انگیز است بلکه ادعای ملا عمر (رهبر گروه طالبان) در مورد حفاظت از کودگان و غیرنظامیان را مضحک جلوه می دهد."

او می افزاید: "هر گروه سیاسی و یا نظامی که کودکان را وادار کند تا به بمبهای انسانی تبدیل شوند، از بشریت و انسانیت کاملا به دور افتاده است."

این اظهارات اشاره ای به دستور اخیر ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان است که از تمامی افراد وابسته به این گروه خواسته تا قوانین جنگی را مراعات کرده و در عملیات خود از غیرنظامیان استفاده نکنند.

با این حال، براساس یافته های سازمان ملل متحد در افغانستان، طالبان کودکان یازده تا هفده ساله را استخدام می کنند تا به میل آنها فعالیت کرده و در عملیات مسلحانه، جاسازی مواد انفجاری، قاچاق اسلحه در خطوط مرزی افغانستان و پاکستان و بمبگذاری های انتحاری شرکت کنند.

افغانستان اعلام کرده است که در حدود یکصد کودک مامور عملیات انتحاری پیش از انجام عملیات بازداشت شده اند و در حال حاضر در بازداشتگاه های امنیت ملی هستند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر، از شش مورد حمله انتحاری به وسیله کودکان در جریان ماه های جون تا مه امسال یاد شده است.

در اعلامیه این سازمان آمده که خبرنگاران گزارش های مستندی در مورد حضور کودکان در آموزشگاه های طالبان در پاکستان تهیه کرده اند.

براساس این گزارشها، در این مراکز به کودکانی حتی در سنین 9 سال یاد داده می شود که چگونه به عملیات انتحاری دست بزنند.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، بیست کودک را که قبل از اجرای عملیات انتحاری بازداشت شده بودند، آزاد و تعهد کرد که زمینه تحصیل این کودکان را در خارج از کشور فراهم کند.

مطالب مرتبط