کرزی برای شرکت در یک اجلاس منطقه ای رهسپار تاجیکستان شد

حامد کرزی حق نشر عکس Getty
Image caption این سومین دور نشست های روسای جمهور افغانستان، تاجیکستان، روسیه و پاکستان است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در یک اجلاس چهارجانبه افغانستان، تاجیکستان، روسیه و پاکستان، رهسپار شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شده است.

در یک اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهور کرزی منتشر شده آمده است که در این نشست، روسای جمهوری چهار کشور در مورد تروریسم و افراط گرایی در منطقه، مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر و بهبود روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان کشورهای شرکت کننده، بحث و گفت و گو خواهند کرد.

در حاشیه این اجلاس، قرار است رئیس جمهور کرزی با روسای جمهور پاکستان، روسیه و تاجیکستان، دیدارهای جداگانه نیز داشته باشد.

این سومین دور نشست های چهارجانبه میان روسای جمهور این کشورهاست.

انتظار می رود در پایان این اجلاس، اعلامیه مشترکی از سوی روسای جمهور چهار کشور منتشر شود.

این در حالی است که اخیرا روابط افغانستان با پاکستان در رابطه به مبارزه علیه گروه های شورشی که در امتداد مرزهای دو کشور فعال هستند، چندان خوب نیست.

اگرچه هر دو کشور در دیدارهای رسمی از تلاش‌های یکدیگر در مبارزه علیه گروه های شورشی تمجید می کنند، اما انتقادها نسبت به "عدم تلاشهای جدی" در سرکوب افراط گرایی در هر دوسوی مرز، هم در میان سیاستمداران افغان و هم در میان سیاستمداران پاکستانی وجود داشته است.

دیدار رئیس جمهور کرزی با دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه، درحاشیه اجلاس دوشنبه نیز حائز اهمیت است.

اخیرا مقام های افغان گفته اند که در پی کاهش وابستگی افغانستان به غرب و برای رسیدن به این هدف، نیاز است تا همکاری ها میان افغانستان و کشورهای منطقه بیشتر شود.

روسیه نیز در سالهای اخیر، تمایل خود را به سرمایه گذاری در افغانستان و همکاری با دولت این کشور در زمینه جلوگیری از قاچاق مواد مخدر ابراز کرده است.

اگرچه در حال حاضر روسیه با ماموریت ناتو در افغانستان نیز موافق است و در تامین سوخت مورد نیاز نیروهای ناتو در افغانستان به این سازمان کمک می کند.

مطالب مرتبط