تاکید بر همکاری های اقتصادی و امنیتی در اجلاس چهارجانبه تاجیکستان

رهبران چهار کشور حق نشر عکس AP
Image caption در اجلاس چهارجانبه تاجیکستان بر همکاری های اقتصادی و امنیتی تاکید شده است

سران افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و روسیه در نشستی مشترک در تاجیکستان بر همکاریهای اقتصادی و امنیتی میان این کشورها تاکید کرده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه، ۱۱ سنبله/شهریور در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شرکت کردند.

روسای جمهوری این چهار کشور در پایان این نشست با صدور اعلامیه‌ای مشترک بر توسعه همکاریهای منطقه‌ای در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی تاکید کردند.

در این اعلامیه تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر، از چالشهای عمده در افغانستان، پاکستان و آسیای میانه عنوان شده است.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی که در این سفر او را همراهی می‌کرد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این اعلامیه بر محورهای همکاری‌های چهار کشور و همچنین خطرها و تهدیدهای منطقه‌ای صادر شده است."

او همچنین گفت: "نگرانی از یک طرف از تروریسم بین‌المللی است و از طرفی دیگر تولید و قاچاق مواد مخدر به عنوان یک تهدید مشترک است."

مشاور امنیت ملی آقای کرزی گفت که در این نشست یکی از موضوعهای مورد بحث این بود که "فدراسیون روسیه و تاجیکستان و همچنین سازمانهای بین‌المللی مانند سازمان شانگهای را چگونه می‌توانیم در افغانستان و منطقه برای تامین امنیت بسیج کنیم."

رئیس جمهوری روسیه گفته که در مورد سرنوشت آینده افغانستان و کشورهای همجوار آن باید قدرتهای منطقه‌ای تصمیم بگیرند. آقای مدودف در حالی بر این امر تاکید کرده که آمریکا در حال کاهش شمار نیروهای خود در افغانستان است.

او همچنین در گفتگوی دوجانبه با همتای افغان خود از آغاز روند واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور حمایت کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اسپنتا گفت که تروریسم و از مواد مخدر تهدیدهای مشترک به حساب می آید

اما نسبت به پیامدهای خروج نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان از این کشور پیش از آموزش و تجهیز نیروهای افغان هشدار داد. او گفت که در چنین حالتی وضعیت افغانستان بدتر خواهد شد.

رییس جمهوری روسیه همچنین گفت که روسیه آماده کمک به افغانستان در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی است. او افزود که منتظر پیشنهادهای مشخص دولت افغانستان در این مورد است.

به نظر می‌رسد که روسیه در جستجوی یافتن نقشی استراتژیک در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی افغانستان برای خود است. این در حالی است که روابط آمریکا با دولت آقای کرزی در سالهای اخیر با چالشهایی به همراه بوده است.

این سومین نشست چهارجانبه میان سران کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و روسیه بود که در شهر دوشنبه برگزار شد. به گفته سران این کشورها تصمیم های نشستهای قبلی آنها در حال تحقق است و زمینه‌های خوبی برای همکاری این کشورها ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط