طالبان دهها نوجوان پاکستانی را در مرز افغانستان ربوده‌اند

طالبان حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان به ربودن نوجوانان پاکستانی به منظور اخاذی متهم شده اند

طالبان دهها کودک پاکستانی را در مرز با افغانستان ربوده اند.

روز جمعه، ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر)، مقامات پاکستانی گزارش کردند که پیکارجویان طالبان بیش از سی کودک و نوجوان دوازده تا هجده ساله پاکستانی را که به اشتباه از مرز عبور کرده و وارد خاک افغانستان شده بودند ربوده و با خود برده اند.

براساس این گزارش، این حادثه روز پنجشنبه و در مناطق شمال غرب پاکستان روی داد که از جمله مناطق حضور گسترده و فعالیت پیکارجویان اسلامگرا در پاکستان محسوب می شود.

ربوده شدگان در دومین روز از تعطیلات عید فطر برای تفریح و پیک نیک به طور گروهی به ناحیه ای در منطقه قبیله ای باجور رفته بودند.

به گفته مقامات محلی، ریش سفیدان محلی پیش از مطلع ساختن مقامات دولتی کوشیده بودند از طریق مذاکره با ربایندگان، امکان رهایی این نوجوانان را فراهم آورند.

ظاهرا تعدادی از ربوده شدگان بزرگتر موفق شدند از چنگ ربایندگان بگریزند و خانواده های خود را از ماجرا مطلع سازند.

مقامات پاکستانی پیش از این نیز طالبان را به گروگانگیری به منظور اخاذی متهم کرده بودند.

خبر گروگانگیری نوجوانان پاکستانی در حالی انتشار می یابد که اخیرا سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی، گفت که طالبان از کودکان و نوجوانان در عملیات انتحاری استفاده می کنند.

پاکستان و افغانستان دارای مرز مشترکی به طول دو هزار و چهارصد کیلومتر هستند که بخشی از آن تحت نظارت موثر مرزبانان نیست و پیکارجویان به سهولت قادر به رفت و آمد بین خاک دو کشور هستند.

مقامات افغان در موارد متعدد دولت پاکستان را به کوتاهی در مقابله موثر با پیکارجویان طالبان و القاعده مستقر در مناطق مرزی متهم کرده و گفته اند که این افراد حملات شورشیان در افغانستان را سازمان می دهند.

در حالیکه نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان نیز گاه این نظر را تایید کرده اند، پاکستان همواره این اتهام را نادرست خوانده و ادامه فعالیت طالبان در افغانستان را ناشی از وجود زمینه های مساعد در داخل دانسته است.

مطالب مرتبط