هشت عضو جدید مجلس افغانستان سوگند یاد کردند

عبدالرووف ابراهیمی حق نشر عکس parliament.af
Image caption آقای ابراهیمی اعضای جدید را معرفی کرد، اما نسبت به پیامد حضور آنها تحت پوشش امنیتی هشدار داد

هشت عضو جدید مجلس نمایندگان افغانستان در وضعیتی پرتنش و در جلسه‌ای که به حد نصاب نرسیده بود، به وسیله رئیس مجلس معرفی شدند و سوگند یاد کردند.

کمیسیون انتخابات در ۳۱ اسد/مرداد و در پی ۹ ماه جنجال میان قوای سه گانه افغانستان بر سر انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور ۱۳۸۹، اعلام کرد که ۹ عضو مجلس فاقد صلاحیت نمایندگی و به عوض آنها افراد دیگری برنده انتخابات شناخته شده‌اند.

اما این تصمیم، که از حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری برخوردار بود، با واکنش شدید شماری از اعضای مجلس مواجه شد و اعضای ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون گفتند که به هیچ آن را نخواهند پذیرفت.

با این حال، هشت تن از ۹ نفری که تازه به عنوان اعضای مجلس معرفی شده‌اند، بامداد روز شنبه، ۱۲ سنبله با حضور سنگین پلیس ضدشورش وارد ساختمان مجلس شدند تا رسما به کار خود آغاز کنند.

افرادی که تازه وارد مجلس شده‌اند عبارت‌اند از: عبدالقدیر، عبدالرووف، عاشق‌الله، احمد خان سمنگانی، گل محمد پهلوان، نثار احمد غوریانی، رحیمه جامی، و حمیدالله توخی و میر ولی.

آنهایی که سلب صلاحیت شده عبارت‌اند از: محمود خان سلیمانخیل، عبدالولی نیازی، محمد ظاهر غنی‌زاده، محمد طاهر زهیر، محمد شاکر کارگر، محمد رفیق شهیر، سیمن بارکزی، مسعود خان نورزایی و عبدالحبیب اندیوال.

Image caption هشت عضو جدید مجلس در وضعیت پرتنشی سوگند یاد کردند

پلیس از ورود اعضای سلب صلاحیت شده و حتی اعضای ائتلاف حمایت از قانون به داخل مجلس ممانعت کرد و به خبرنگاران هم اجازه داده نشد که به محل ویژه خبرنگاران در صحن مجلس حضور یابند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان اعضای جدید مجلس را با حضور حدود ۵۰ نماینده از مجموع ۲۴۹ نماینده معرفی کرد، اما نسبت به حضور پلیس ضدشورش در اطراف ساختمان مجلس به شدت انتقاد کرد.

وحید پیکان خبرنگار بی‌بی‌سی که در ساختمان مجلس حضور داشته است، می‌گوید که هنگام معرفی این افراد و مراسم تحلیف آنها مقام‌های حکومتی در صحن مجلس حضور نداشتند.

آقای ابراهیمی مستقر شدن پلیس در اطراف مجلس را "اقدام نظامی" و توسل به زور برای معرفی این افراد دانست و گفت که پیامدهای این اقدام به دوش حکومت خواهد بود.

پیشتر از آقای ابراهیمی اعضای ائتلاف حمایت از قانون و از جمله احمد بهزاد نائب رئیس دوم مجلس و عبدالظاهر قدیر رئیس این ائتلاف حکومت را متهم به زورگویی کردند و گفتند که رئیس جمهوری قصد دارد به زور بر مجلس مسلط شود.

شماری از اعضای این ائتلاف هشدار داه‌اند که اقدام حکومت برای معرفی اعضای جدید مجلس "به زور نظامی" را بدون پاسخ نخواهند گذاشت و مردم را علیه رئیس جمهوری بسیج خواهند کرد.

Image caption اعضای ائتلاف حمایت از قانون در پی اعلام تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات دست به تحصن زدند

وحید پیکان، خبرنگار بی‌بی‌سی در مجلس نمایندگان می‌گوید نمایندگان معترضی که پلیس از ورود آنها به مجلس در هنگام معرفی اعضای جدید مجلس جلوگیری کردند، به حدود ۶۰ یا ۷۰ نفر می‌رسید.

احمد بهزاد نائب رئیس دوم مجلس، عبدالظاهر قدیر رئیس ائتلاف حمایت از قانون و دیگر نمایندگان عضو این ائتلاف هم در میان این نمایندگان بوده‌اند.

آنها معرفی هشت عضو جدید مجلس تحت پوشش امنیتی را به "کودتا علیه مجلس" تعبیر کرده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

نمایندگان معترض گفته‌اند که تصمیم نهایی خود را در این مورد به زودی اعلام خواهند کرد.

مطالب مرتبط