یک زندانی سابق گوانتانامو در شرق افغانستان کشته شد

نقشه ننگرهار حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صابر لعل میلمه در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرها کشته شد

نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان اعلام کردند که یک زندانی سابق گوانتانامو را در شرق این کشور از پا درآورده‌اند.

این نیروها روز شنبه، ۱۲ سنبله/شهریور با انتشار خبرنامه ای گفته اند که این مرد جمعه شب گذشته در عملیات مشترک نیروهای ناتو و افغان در شهر جلال‌آباد کشته شد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از قول یک سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان گزارش داده که این زندانی سابق گوانتانامو صابر لعل میلمه نام داشته و از اعضای کلیدی گروه القاعده به شمار می رفت.

صابر لعل میلمه در سال ۲۰۰۲، پس از فروپاشی رژیم طالبان در ولایت کنر در شرق افغانستان بازداشت و به گوانتانامو منتقل شد. او در سال ۲۰۰۷ آزاد شد و به افغانستان بازگشت.

ناتو گفته است که او پس از بازگشت به افغانستان به یکی از افراد کلیدی شبکه القاعده در شرق این کشور تبدیل شد و در راه اندازی عملیات مسلحانه و حمایت مالی از شورشیان نقش داشت.

ناتو در اطلاعیه خود میلمه را فردی در شبکه القاعده معرفی کرده که با اعضای بلندپایه این شبکه هم در پاکستان و هم در افغانستان ارتباط داشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption صابر لعل میلمه در سازماندهی حملات علیه نیروهای خارجی و حمایت مالی شورشیان در ولایت کنر نقش داشته است

دفتر اطلاع رسانی ناتو در کابل گفته است که نیروهای ناتو و افغان شامگاه جمعه خانه میلمه را در شهر جلال‌آباد محاصره کردند او را به ضرب گلوله کشتند و چندین نفر دیگر را دستگیر کردند.

کاراستن جاکوبسون، سخنگوی نیروهای ناتو در کابل به بی‌بی‌سی گفته است: "آنچه را ما می توانیم تائید کنیم، این است که در یک عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو در ولایت ننگرهار، صابر لعل یکی از فرماندهان طالبان کشته شده است."

صابر لعل میلمه یگانه زندانی سابق گوانتانامو نیست که پس از آزادی از زندان دوباره به شورشیان پیوسته است. در سال ۲۰۰۹ میلادی وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرد که ۱۱ درصد از زندانیان آزاد شده از گوانتانامو دوباره به صف جنگجویان پیوسته اند.

تا حال ۵۲۰ زندانی از گوانتانامو آزاد و یا به زندانهایی در جاهای دیگر جهان منتقل شده اند.

نیروهای ناتو در اعلامیه‎ای گفته‎اند که امسال بیشتر از ۴۰ نفر از شورشیان القاعده را در شرق فغانستان کشته و یا دستگیر کرده‌اند.

هنوز هم حدود ۱۷۰ شهروند خارجی در گوانتانامو، زندانی هستند.

مطالب مرتبط