روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۳ سنبله

حق نشر عکس demotix images
Image caption نمایندگان جدید در حال یاد کردن سوگند

مراسم معرفی و تحلیف هشت نماینده جدید مجلس نمایندگان افغانستان، در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت تن از ۹ نفری که به تازگی به عوض ۹ نماینده سلب صلاحیت شده از جانب کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه، ۱۲ سنبله/شهریور، معرفی شدند، با حضور ماموران مسلح امنیتی وارد مجلس شدند و در حضور یک پنجم از نمایندگان سوگند یاد کردند.

اعضای ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون، که دیروز پلیس مانع ورود آنها به مجلس شد، با حضور افراد جدید در مجلس به شدت مخالفت کرده و معرفی آنها را به عوض نمایندگانی که از سوی کمیسیون سلب صلاحیت شده‌اند، غیرقانونی خوانده‌اند.

تیتر اول هشت صبح "مراسم تحلیف زیر سایه تانک و تفنگ" است که همراه با این مطلب، دو عکس از تحولات دیروز را چاپ کرده است. یکی از این عکس‌ها، هشت نماینده جدید را در داخل مجلس و در حال سوگند یاد کردن و عکس دوم، نیروهای مسلح را در حال تامین امنیت در بیرون مجلس نشان می‌دهد.

این روزنامه در سرمقاله خود، اعضای جدید مجلس را "انتصابی" خوانده و نوشته است که آنها بر اساس "تشخیص اجباری" کمیسیون انتخابات، برنده انتخابات پارلمانی سال گذشته اعلام شده‌اند. نویسنده با لحن کنایه‌آمیزی افزوده است که آنها تحت حمایت نیروهای امنیتی که اطراف مجلس را محاصره کرده بودند، وارد مجلس شدند.

به نظر هشت صبح، تحولات دیروز در مجلس نشان داد که "خانه ملت هیچ‌کاره شد و فردا می‌شود که از وکلای مردم برای وزرا نیز به نیروی پلیس و نظامی رأی اعتماد گرفت". نویسنده با لحن طعنه‌آمیزی افزوده است که "از این پس، وزیران می‌توانند سوار بر تانک وارد مجلس شوند".

این روزنامه، حضور نیروهای امنیتی در مراسم تحلیف نمایندگان جدید را "تجاوز به حریم خانه ملت" و "بدعت" دانسته و افزوده است که این امر در آینده باعث خواهد شد که خیلی‌ها از آن به عنوان یک سنت پیروی کنند. هشت صبح افزوده است که با این کار، این ادعا ثابت خواهد شد که افغان‌ها شایستگی دموکراسی را ندارند و نیازمند "دیکتاتور صالح" هستند.

"کودتای حکومت عملی شد" و "نیم‌رخی دیگر از دموکراسی پساطالبانی" تیترهای امروز روزنامه ماندگار است. به نظر این روزنامه، حالا قوه مجریه به زور اسلحه و نیروی نظامی، برای مجلس باید و نباید تعیین می‌کند و مجلس در دستان حکومت "اسیر و درمانده" است.

این روزنامه جنجال‌های انتخاباتی و معرفی هشت نماینده جدید به مجلس را "روند فلج‌سازی قوه مقننه" خوانده و با لحن طعنه‌آمیزی افزوده است که این روند به خوبی اجرا شد. به نظر نویسنده، تحولات روز شنبه نشان داد که "در رفتن به درون مجلس یا ماندن در بیرون از آن، نه رأی و خواست مردم، که قوه قهریه تعیین‌کننده شد".

نویسنده ماندگار در ادامه این مطلب افزوده است که آنچه که دیروز در پشت دروازه‌های مجلس اتفاق افتاد، "نیم‌رخی از دموکراسی پساطالبانی" در کشور است که هر روز غافلگیرکننده‌تر از گذشته نمایان‌تر خواهد شد و "چهره واقعی و استبدادآلود" خود را آشکار خواهد کرد.

اراده در سرمقاله خود نوشته است که "معضل انتخابات با گذشت هر روز بحرانی‌تر می‌شود" و حکومت روز شنبه توانست که با "غافلگیر کردن" مجلس نمایندگان، هشت تن از اعضای جدید مجلس را وارد ساختمان مجلس و از ورود نمایندگان سلب صلاحیت شده جلوگیری کند.

این روزنامه موفقیت برنامه حکومت برای معرفی اعضای جدید مجلس با حضور ماموران امنیتی در اطراف ساختمان مجلس را زیر سوال برده و افزوده است که حالا باید منتظر بود و دید که آیا اقدام نظامی برای معرفی آنها به عنوان اعضای جدید مجلس آغاز جنجال دیگری خواهد بود یا نه.

چراغ با طرح این پرسش که "آیا با ورود افراد جدید به مجلس، زخم کهنه التیام می‌یابد؟"، نوشته است که هنوز هیچ نشانه‌ای از فراموشی بدبینی‌های گذشته به نظر نمی‌رسد و نباید هم انتظار داشت که این کشمکش‌ها به زودی پایان یابد، هر چند مردم انتظار دارند که سیاسیون این بحران را حل کنند.

سرمقاله‌نویس چراغ با یادآوری این مطلب که همه طرف‌های درگیر به نحوی در جنجال‌های انتخاباتی مقصر هستند، نوشته است که حکومت در روزهای گذشته همه گزینه‌ها را برای قانع کردن طرف‌های دخیل در این جنجال‌ها به کار بست، ولی آنها قانع نشدند و سرانجام متوسل به "زور" شد.

نویسنده چراغ به این باور است که نیروهای امنیتی تحت هیچ شرایطی حق نداشتند که از ورود نمایندگان به داخل مجلس جلوگیری کنند. او تاکید کرده است که همه نمایندگان حق اعتراض دارند و پیامد هر کار خلاف قانون به دوش فرد "قانون‌شکن" است.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که به نظر می‌رسد که با معرفی این هشت تن، جنجال‌های انتخاباتی در عمل به پایان می‌رسد و این افراد به عنوان "نمایندگان رسمی" شناخته خواهند شد. ولی سوال نویسنده این است که با این کار تنش‌ها در روابط مجلس و رئیس جمهوری هم پایان خواهد یافت یا نه.

سردبیر روزنامه افغانستان با تاکید بر اینکه "بهتر است تب بحران کاسته شود"، نوشته است که حامد کرزی در چند ماه گذشته تلاش کرد که حمایت نمایندگان مجلس از سیاست‌های خود را جلب کند و شماری از نمایندگان هم از او حمایت کردند، ولی حمایت آنها به معنای پایان تنش در روابط حکومت و مجلس نیست.

حفیظ‌الله زکی به این نظر است که ده‌ها عضو مجلس "به صورت قطعی" کوشش خواهند کرد که موانعی را بر سر راه رئیس‌جمهور ایجاد کنند. نویسنده افزوده است که صف‌بندی‌ها میان حامیان و مخالفان حکومت در داخل مجلس ادامه خواهد یافت و این امر از کارآیی مجلس خواهد کاست و به نفع مجلس و مردم نیست.